# 4 | podzim 2014

15. listopadu 2014 v 13:01 | pal |  updating.
Postupně jsem stihla dohnat skluz ve sledování anime. Po létu, které bylo plné hitů, se chudší podzimní sezóna dala očekávat. I tak se tu ale najde hned několik vděčných zpříjemnění školní rutiny; dvě úplné novinky - Terra Formars a Kiseijuu - a pár dlouho očekávaných pokračování - Yowamushi Pedal: Grande Road a nové Psycho-Pass. Krom toho začaly vycházet i čtyřminutové sketche, s názvem volně přeloženým jako Příhody v mojí vaně, o chlapci, co si domů přivedl mořského panice. Bohužel mi to nepřijde ani k smíchu, ani k pláči. Další nepochopený fenomén.

Yowamushi Pedal: Grande Road | e06 | V záplavě akčních sci-fi konečně něco z úplně jiného soudku; pokračování kousku, který se úspěšně zařadil mezi populární homo anime posledních let a evidentně má stále co nabídnout. Onodu a jeho hvězdný tým jsme opustili těsně před koncem druhého dne Inter High; cesta je čím dál tím náročnější, už jen proto, že zatímco kadence sportovců navyšuje otáčky, tempo děje postupně zvolňuje a prodloužení cílové rovinky na dramatický dvoudíl plný flashbacků a intenzivních emocí se stává samozřejmostí. Je to škoda, protože když chvíli co chvíli slyšíte výčet toho, co každý ze členů týmu obětoval pro dosažení stávající pozice, věci, ze kterých jste se na začátku culili jako měsíček na hnoji, vám najednou začnou připadat jako všední.

Yowamushi Pedal je samozřejmě pořád skvělým zpříjemněním pondělních večerů; už jen kvůli tomu, že je to skvělá úleva od školy. Ze slova "geniální" pomalu přecházím k definici "něco, co mě z principu potěší zajetými vtipy a absurditou charakterů". Ale proč ne? Od geniality je tu Haikyuu!!, cyklisti staví na něčem jiném. Navíc nás čeká finální závod, od kterého čekám mnohé; projevy ohnivé vůle, soupeření těch nejsilnějších a Midousujiho nový účes, který jistě potěší mnou stále nepochopenou skupinu uctívající slintající cyklistické titány. (Zajímalo by mě, jestli se podobného kultu dočká i úchyláček s hvězdami.) Cyklisti a jejich nezlomná magie přátelství jsou klasika.

Některé věci se holt nemění.Kiseijuu: Sei no Kakuritsu | e05 | Lidstvo je zase jednou na pokraji zkázy. A jak už v japonské tvorbě bývá tradicí, jediný, kdo může zdánlivě nezvratný změnit, je prachobyčejný středoškolák. Ale Shinichi není jako ostatní chlapci. Shinichi a jeho pravačka můžou zachránit svět.

Na zem se jednoho krásného dne začali z nebe snášet Paraziti. Paraziti jsou tvorové - pravděpodobně - mimozemského původu, kteří dokážou ovládat člověka, živit se skrze něj a libovolně přetvářet jeho tělo. Izumi Shinichi si ale pohotově zaškrtí ruku, jeho Parazitovi - Migimu - se nepodaří dostat se k mozku a musí se způsobit s živořením v lidském hostiteli se zachovanou svobodnou vůlí. Chlapci nastávají krušné časy - chodit do školy, balit spolužačku, bojovat s agresivnějšími Parazity, utajovat identitu a ochraňovat své blízké není zrovna nejideálnější kombinace, zvlášť, když vaši horní končetinu okupuje stvoření bez sebemenšího pochopení pro váš vnitřní rozpor. Co teď?

Mangu jsem nečetla, ale jsem v pokušení tak učinit. Adaptace je to prý slušná a jakožto předlohy neznalý divák si rovněž nemůžu stěžovat. Shinichi je možná obyčejný student, ale velmi často projevuje známky věcí jako povědomí o situaci a inteligence, což mu dává obrovský potenciál do budoucna. Jeho dynamika s Migim je skvělá (masakry vyrovnávají kousky nenápadného nevinného humoru, které kupodivu přijdou vhod) a i tady čekám působivý vývoj. Paraziti jsou mi sympatičtější než třeba takoví tokijští ghúlové (tématika hrdiny na pomezí mezi dvěma frakcemi, z nichž jedna často a ráda papá lidi, přímo vybízí ke srovnání), působí... reálněji? Dovolím si mít vcelku vysoká očekávání a pokud v podzimní sezóně stále marně hledáte další tituly, tenhle za to stojí~

Překvápko :3


Psycho Pass 2 | e05 | Pravděpodobně nejočekávanější sequel podzimu. Čekali jsme dlouho a zatím vypadá, že se to vyplatilo. Všeobecná fanouškovská touha po Kougamiho návratu zatím zůstává nenaplněna, ale na vyplnění volného času tu máme více než dost materiálu.

Je zajímavé porovnat, kam dospěli staří známí a jak konstrastují s nováčky. Inspektorský přírůstek zatím slouží jako poměrně hezká paralela k Akane a jsem zvědavá, zda ji časem něco přiměje přehodnotit názory a přesvědčení. Krom toho přibyli dva enforceři; slizoun a emo patka s Makishimovým hlasem. Nevím, jestli vypadají, že mají něco za lubem, protože mají něco za lubem, nebo proto, aby si divák myslel, že mají něco za lubem, i když tomu tak nění. The struggle is real. Antagonista přijal nevděčnou práci - nahradit Makishimu není jen tak -, ale prozatím úspěšně vnáší chaos a úplně nový pohled na věc, což nikdy není na škodu.

Rozjezd dobrý. Jedenáct dílů je pro rozvinutí zápletky a učinění nějaké důrazné pointy dosti málo, ale v záloze je pořád ještě plánovaný film, který by mohl navázat na to, co anime nestihne. Psycho-pass zatím nikdy nezklamalo, takže se nemůžu netěšit na to, co má v rukávu tentokrát. What colour?

Terra Formars | e07 | Titáni jsou minulostí: podzimu 2014 vládnou bara švábi! O manze jsem neměla sebemenší ponětí, a proto mne po zhlédnutí první epizody poněkud překvapilo, kolik lidí baví sledovat buť tohle nebo vycenzurované lidské ostatky. Zvlášť, když cenzura v tomto případě dosahuje vrcholů, při kterých si začnete vážit umně začerněných míst v Tokyo Ghoul. Je dobré vědět, že se to už fandom naučil brát s humorem.

Terra Formars je něco, čemu plánuji - až přijde ten správný čas - věnovat plnohodnotnou recenzi, ale i tak, ve zkratce: Země, šestadvacáté století. Lidstvo se pokusilo o kolonizaci Marsu, jako pionýrský organismus tam vyslali šváby. Přizpůsobili se; vlastně až moc dobře. A trochu přerostli. A trochu přerostli. K boji se švabími kulturisty byla vycvičena a geneticky upravena výprava s cílem převzít Mars zpět do rukou pozemšťanů. Selhali. A po pár desítkách let to zkouší znovu.

Mám smíšené pocity. Na jednu stranu: když pomineme vzhled švábů, skvělý nápad. Obrovský potenciál. Části, které neobsahují cenzuru, mají vcelku zajímavé grafické zpracování. Skilly jsou působivé. Mohlo by to být cool. Ale charaktery jsou velmi chabé a nejsem si jista, zda dokážou utáhnout příběh, který by měl teoreticky záviset právě na tom, jak budou jednotlivé postavy v extrémních podmínkách jednat. Pravděpodobně většina z nich pomře, takže se dá jako plusový bod brát to, že si k nim nevytvoříte žádné silnější citové pouto. Zatím takové to "ano, stejně nemám na co koukat, ale odvázaná z toho nejsem".

Michelle aspoň částečně vyvažuje trauma ze švábů.
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Sakura Minamino / Tweedledee Sakura Minamino / Tweedledee | E-mail | Web | 15. listopadu 2014 v 17:44 | Reagovat

Psycho-Pass rozhodně dostál očekávání a doufám, že se toho stihne vysvětlit co nejvíc.

2 Sara Whitney Sara Whitney | Web | 15. listopadu 2014 v 18:08 | Reagovat

Naprosto souhlasím se vším, co jsi napsala, až na část ohledně pokračování Psycho-Passu. Dle mého názoru rozhodně zpracovává zajímavé téma a nahlíží na celou problematiku systému z dalšího, neméně zajímavého úhlu, ale zatím z něj tak uchvácená nejsem. Jakoby tom něco chybělo, nemá to takovou dynamiku jako první sezóna a některé dialogy mi přijdou až zbytečné. Nový záporný hrdina vypadá ale nadějně.^^

3 Pal Pal | Web | 15. listopadu 2014 v 19:22 | Reagovat

Sakura Minamino > Taky se nemůžu dočkat, s každým novým dílem je to zajímavější :>

Sara Whitney > Mně se třeba moc nelíbil začátek druhé sezóny, přišlo mi to zajímavé, ale - v tom s tebou souhlasím - tak nějak hůře napsané. Méně poutavé. Ale s postupným odhalením hlavní zápletky mě to zase vtáhlo a aktuálně si nemůžu stěžovat c:

4 S c a r s S c a r s | Web | 16. listopadu 2014 v 14:52 | Reagovat

Ještě jsem neviděla šestí díl YP, ale jak říkáš, to co bylo světlou a příjemnou stránkou anime, se teď bohužel stává již standardem a pokud jde o mě, tak to docela nudí. Co se zase týče Psycho-Pass, neskutečně se těším na další díly a nemůžu si to prostě vynachválit. Navíc Akane je prostě badass a dlouho si nepamatuju, že bych si ženskou postavu tolik oblíbila :3 O dalších dvou anime jsem zatím neslyšela, ale zatím to asi nebude něco, co bych chtěla vidět :D Jop a mimochodem, vedeš si MyAnimeList? :D Jestli ano, bylo by možné vidět tvojí sbírku anime, kterou jsi viděla? :D Dokoukala jsem teď nějaká anime a potřebovala bych inspiraci do dalšího sledování a zatím to, co jsi mi doporučila se mi líbilo :D

5 Pal Pal | Web | 16. listopadu 2014 v 16:20 | Reagovat

S c a r s > Je to škoda, první řada mi v tomhle ohledu přišla strašně osvěžující, ale po 40+ dílech neustálého omílání bohužel zevšední i podobně povznášející věci. Psycho-Pass oproti tomu nezklamalo c:
Terra Formars spíš nedoporučuju, Kiseijuu je zatím po šesti dílech pořád velmi dobré a velmi nadějné, ale kdo ví, jak nakonec skončí.
Vedu, poslední dobou se mi dokonce daří pravidelné záznamy o nově zhlédnutých dílech :>
myanimelist.net/animelist/PalLathien
Úplně bych nespoléhala na moje číselné hodnocení, ale minimálně 8 a 10 (beru to po dvou stupních, protože to šetří spoustu potíží se srovnáváním jednotlivých titulů :D) jsou věci, které podle mě stojí za zhlédnutí C:

6 S c a r s S c a r s | Web | 16. listopadu 2014 v 18:22 | Reagovat

[5]: Díky za odkaz :D Nakonec jsem se rozhodla pro Zankyou no Terror, které jsem na watchlistu měla i já, takže jsem na to zvědavá :D

7 Pal Pal | Web | 16. listopadu 2014 v 18:45 | Reagovat

S c a r s > Zankyou no Terror je perfektní (plánovala jsem recenzi, ale kdo ví, kdy se k ní dostanu), má úžasný příběh a je skvělé i po grafické stránce. Enjoy C:

8 Aya Aya | Web | 16. listopadu 2014 v 20:19 | Reagovat

Oh, od podzimní sezóny jsem absolutně odříznutá. Abych pravdu řekla, příliš titulů mě v ní nezaujalo, proto se k ní vrátím někdy v daleké budoucnosti. Je to trochu šok, jak je letos podzim slabý, protože většinou bývá právě tím nejpřínosnějším.
Na YP2 jsem snad úplně zapomněla, kdybys o něm nenapsala... Nějak se mi to vykouřilo z hlavy. Nevím proč, ale najednouo jsem jako kdyby přišla o chuť na sledování na toto anime a nechávám si ho nejspíš na později, nechci být zhnusená jen tak pro nic za nic jen kvůli mé blbé náladě. Možná to je tím ročním obdobím... Nicméně trochu se vevnitř těším na toho přiblbého otaku s brýlema jak Harry Potter a na Naruka a toho kreténa Midousujiho. :D V tomhle anime je nesmrtelný humor.
Kiseijuu. Shinichi a jeho pravačka mohou zachránit svět. LOL. Tohle anime mě právě v sezóně docela zaujalo, i když moc taková témata nemusím, vypadá dost nadějně a lidi z něj taky mají dobrý pocit. Jsem dost zvědavá, jak se takový příběh může vyvíjet a pokud jde o zpracování lepšího než TG, rozhodně mě to navnadilo.
K Psycho Pass 2 jsem se zatím taky ještě nedostala, ale zatím si nikdo na nic nestěžoval (čtu asi 6. dojmy v české komunitě), akorát je fakt, že všechny zaráží ten zatraceně nízký počet epizod. Kéž by to byl jen fór a bylo jich dvacet. :D P-P je anime, které by si to fakt zasloužilo, tak by mě zajímalo, proč tomu tak neučinili znovu a jak se příběh míní vyvinout. I na film jsem dosti zvědavá, takže bych neměla otálet, hahah. Asi se z toho sledování zblázním, mám toho v plan listu čím dál víc.XD
I o Terra Formars jsem slyšela, snad mě navnadilo to, že jsem od nějakého random fandy slyšela, že by z takové mangy mohlo být něco fakt cool a vytáhnout se do topky sezóny. No, přesně jak říkáš, je to asi takové to "ok, nemám co dalšího sledovat, shit, vlastně mám v plan listu 150 věcí, no ale stejně se na to kouknu, zajímá mě to". To téma je fakt zajímavé a i když to zase není vůbec můj žánr, ale taky se na to někdy míním podívat. Ale až výjde necenzurovaná verza, ahahah. Ano, cenzura mě přerušial ve sledování Tokyo Ghoul, to jsem fakt nevydržela a jsou věci, které mě od sledování dokáží odradit rychleji než obsah nebo charaktery. Vidím to teda tak za půl roku. :D Ale doufám, že na to napíšeš tu recenzi, aby pak byla na to připravená, ráda si ji přečtu! ^^
Díky za info o novinkách, i když to pro mě jsou všechny tedy známá jména, ráda jsem si přečetla další názory.:)

9 Pal Pal | Web | 16. listopadu 2014 v 22:05 | Reagovat

Aya > Letos se evidentně prohodila letní sezóna s podzimní. Ne, že bych si stěžovala; takhle jsem měla během prázdnin čím vyplnit volný čas a teď mě zase tolik věcí neodvádí od školy :>
Yowamushi Pedal je pořád fajn (nejsem si jista, jak to v článku vyznělo, ale ani zdaleka to není negativní názor), ale zatím o žádné překvapivé zvraty nepřicházíš, takže není proč spěchat. Je to pořád stejně absurdní a poendingové scény jsou k nezaplacení c:
Kiseijuu je zatím hodně dobré, i když, jak už jsem zmiňovala, nemám sebemenší ponětí, kam se bude dál vyvíjet. Prozatím věřím, že to stojí za zkoušku.
Neboj, o Terra Formars ode mě určitě ještě uslyšíš, i když nevím, v jakém světle o nich budu mluvit. Je to něco jako "ok, když už jsem to začala sledovat, přece to nepustím k vodě". Ale pokud ti vadila cenzura v Tokyo Ghoul a žánr ti taky moc neříká, asi bych radši zkusila něco jiného (vážně, po prvním dílu jsem měla pocit, že kvůli bara švábům neusnu :>).
Není zač, já děkuju za tak dlouhý komentář~

10 S c a r s S c a r s | Web | 17. listopadu 2014 v 16:26 | Reagovat

[7]: Ok, mám za sebou tři díly a naprosto se rozplývám :D Nějaký ten update čekám až to dokoukám, ale musela jsem se tu ještě předtím stavit, abych sdílela nadšení :D

11 potato potato | 22. listopadu 2014 v 23:26 | Reagovat

Na yowapedal je vidět, že se hodně snaží dohnat poendingovými scénami, ale nestěžuji si (ABU). Kiseijuu mě teď překvapilo tím zvratem Izumiho charakteru, což konečně vysvětluje i ten vzhled v openingu. Paraziti u mě tuhle sezónu jasně vedou. Psycho-Pass konečně ukázalo, že slizoun je fakt zlý slizoun. Kamui je skvělý antagonista, i když na Makishimu samozřejmě nemá. Bara švábů se bojím.

12 Pal Pal | Web | 30. listopadu 2014 v 14:06 | Reagovat

potato > "Je vidět, že se hodně snaží dohnat" - nesnaží, poendingové scény mají od začátku anime stejný účel. Humorná vložka, oddělená od zbytku anime. Tady jde spíš o to, že se ten  děj strašně moc zpomaluje. Tak moc, že začínám dávat přednost manze :D
Kiseijuu mě nepřekvapilo, ale to mám z toho, že čtu spoilery. A nic to nemění na tom, že je skvělé.

13 Sakura Minamino / Tweedledee Sakura Minamino / Tweedledee | E-mail | Web | 9. dubna 2015 v 16:30 | Reagovat

Tak ti mockrát děkuji, a myslím to opravdu upřímně. Po Zankyou no Terror jsem se díky tobě podívala na Kiseijuu a ani jednoho ani v nejmenším nelituji.

14 Pal Pal | Web | 10. dubna 2015 v 20:54 | Reagovat

Sakura Minamino > Děkuji, tohle je největší pocta, které se může recenzentovi dostat :> Snad nezklamu ani v budoucnu :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama