OFF

30. listopadu 2014 v 20:29 | pal |  reviews.
OFF (A Nice Game For Cute Children) | indie, rpg, cerebův syndrom
autor: Mortis Ghost


V rámci léčení rýmičky se mi dostalo trochy volného času, který jsem se - po poměrně dlouhé době - rozhodla věnovat hraní. Play OFF, they said. It'll be fun, they said. A hádejte, co.


OFF je původně francouzská videohra z roku 2007. Anglického překladu se jí dostalo o pár let později (Pal si ovšem masochisticky stáhla původní verzi, hon hon!) a do povědomí široké internetové veřejnosti se dostala, když měl Homestuck pauzu. Kromě zajímavé grafiky, znepokojivého vyvrcholení a nepřehlédnutelného fandomu má i perfektně víceúčelový název. "Where can I get OFF?"

Začíná to zcela nevinně. Odkliknete začátek hry, zadáte přezdívku a je vám přiřazen le Batteur { The Batter }, týpek s baseballkou, který nemá za cíl nic menšího než purifikaci světa. Má poměrně stoický přístup, moc toho nenamluví, ale evidentně má rád horské dráhy. Průvodcem/mentorem/příručkou k soubojům/nechtěným domácím mazlíčkem je vám Pablo, známější jako le Juge { The Judge }, mysteriózní kočičák se šklíbovským úsměvem, který hovoří v intelektuálních hádankách (což je, v kombinaci s francouzštinou, nepříliš vítaná skutečnost) a často a rád prolamuje čtvrtou zeď. Postupně posbíráte ještě tři podpůrné jednotky, bílé kruhy nazvané add-ons - Alpha (Otec), Omega (Syn) a Epsilon (Duch svatý).

Jako bonus je tam Zacharie. Zacharie vám prodává manu/skilly/whatever, má zálibu v maskách a je jednoznačným kandidátem na miláčka fandomu. Prolamuje-li Pablo rád čtvrtou stěnu, Zacharie už ji dávno zboural. Většinou se směje nebo mňouká.

Nebudu moc spoilerovat a zbytek představím ve zkratce; každá zóna má svého bosse - na konci na vás má čekat la Reine { The Queen } a vy jste přesvědčeni, že je musíte všechny pro dobro světa purifikovat. Zpočátku se to celé tváří jako generické RPG, které vás vrátí zpátky do devadesátých let; máte před sebou několik zón, které musíte očistit od všudypřítomných duchů, kreatur a létajících veleryb, a aby to nebylo tak jednoduché, čas od času před vás osud postaví číselný rébus nebo jinou překážku, jejíž překonání vyžaduje použití mozku a paměti (občas to dá vcelku zabrat). Myslíte si, že zabíjíte zlé duchy, získáváte nové skilly a vytváříte lepší místo pro život pro Elseny. V první zóně jsou Elsenové trochu divní bílí humanoidi. V druhé zóně začnou být poněkud neurotičtí, vyděšení a občas ztratí hlavu (doslova). Ve třetí zóně je zastihnete závislé na cukru, který < spoiler > je vyráběn z jejich mrtvých těl < / spoiler >. Začnete tušit, že je něco špatně.

OFF má úžasně depresivní atmosféru; nekonečná bludiště prázdných pokojů, přelidněné kancelářské budovy, rozlehlé prázdné prostory. Přemísťujete se pěšky nebo na kachně, provádíte očistu a získáváte nové skilly. A z RPG s tak trochu nevšední atmosférou, neotřelou grafikou a zajímavým konceptem se postupem času stane něco mnohem více... depresivního. Vědecky se tomu říká Cerebův syndrom; začínáte hrát v domnění, že to bude nenáročná, příjemná záležitost, ale pak se cosi zvrtne. < spoiler > Než se nadějete, hrajete za antagonistu. < / spoiler > Jedno mrknutí oka a z nevinné 8-bitové hry se stává něco, co si může jít sednout do kouta k dalším fandomům s nálepkou 'everyone dies'. Úžasný mindfuck. Je čistě na vás, jak si vyložíte smysl, pointu, účel, zprávu světu - vlastně cokoliv z toho, co se v OFF odehraje. Interpretací je spousta a sama mám několik (značně protichůdných) teorií. Kdo ví.

Výtvarnou stránku už jsem tu opěvovala několikrát; grafika možná působí tak trochu staromódně, ale všichni víme, jak teď retro letí. Koncept budov a exteriŕů více než efektně buduje atmosféru, duchové jsou stejným dílem děsiví i roztomilí a černobílý koncept charakterů je cool. OST si ještě někdy budu muset poslechnout samostatně, obvykle jsem měla jiné starosti, než si vychutnávat uměleckou stránku hry, ale minimálně hudební podklad většiny soubojů ještě nějakou dobu nevyženu z hlavy. Electro swing mám ráda a do prostředí OFF je zakomponován hezky.

OFF má tři možné konce. Ani jeden nečekáte a ani jeden není dobrý. Před závěrečným soubojem máte tak trochu hořkosladkou možnost zvolit si strany, ale ve finále to ničemu moc nepomůže. Třetí rozuzlení se vám zobrazí v jedné z výše zmíněných možností, získáte-li v průběhu hry určitý předmět (takových velikonočních vajíček je tam celá řada, takže rozhodně nedoporučuji ignorovat zavřené truhly). Je absurdní, komický až směšný a mnozí ho odsuzují s tím, že ničí prožitek ze hry. Za mě - je super a paradoxně vás znepokojí ještě více, než to, čeho jste před chvílí byli svědky. < spoiler > It's ALWAYS the Space Apes! < / spoiler >

Na relativně krátkou videohru má OFF překvapivě velký fandom. Aspoň poté, co byl objeven tumblrem. Sama jsem ještě neměla možnost tyto temné končiny prozkoumat, ale, uh, určitě to stojí za to. Stejně jako celá hra. Nezabere tolik času, na chuť jí přijdete poměrně snadno, neomrzí a je svým způsobem geniální.

Turn it OFF.

zdroje obrázků: x \ x \ x
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 potato potato | 1. prosince 2014 v 14:09 | Reagovat

Tak musím říct, že mě to opravdu přesvědčilo a rozhodně si OFF někdy stáhnu. Otázkou je zda před nebo po dohrání portalu. A každopádně anglicky. Zacharie vypadá vážně kawaii desu desu, takže jen čekám, že se z něj vyvine nějaký yandere týpek. Ale kdo ví. A přiznávám, že mě přesvědčily především spoilery. Těším se na mindfuck.

2 Pal Pal | Web | 1. prosince 2014 v 18:02 | Reagovat

potato > Jé, to jsem ráda, pak to s tebou budu moct celé prodiskutovat! Zacharie je paradoxně kawaii hawaii až do samého konce. Jedna z mála jistot. Ty spoilery tam jsou proto, aby si je všichni přečetli, ale nikdo mě nemohl vinit z toho, že jsem je tam uvedla :> Je to takový fikaný reklamní tah.

3 Yuna Yuna | Web | 13. prosince 2014 v 10:38 | Reagovat

Vypadá to určitě zajímavě O,O Sice si nejsem jistá, že bych si to někdy zahrála, protože jsem neskutečně líná a zrovna moc se za gamera nepovažuju, určitě to vypadá dobře *nods* (ohm yeah, velice inteligentní koment na úrovni... ahahaha ^^" *vypaří se*)

4 Pal Pal | 13. prosince 2014 v 16:17 | Reagovat

Yuna > Taky sama moc nehraju, už jen proto, že na to nemám čas. Ale OFF je fajn a zabere jedno dvě odpoledne, což není tak zlé. Jsem ráda za jakýkoli komentář, díky :D

5 Elw Elw | 17. prosince 2014 v 18:01 | Reagovat

Sound great. Kdybych měla čas, tak by to asi začala hrát. Možná po zkouškovém ^^. Líbí se mi grafika and the depresive stuff.

6 Pal Pal | 18. prosince 2014 v 13:37 | Reagovat

Elw > Grafika i obrat v ději jsou super, můžu jen doporučit. A moc času to vázně nezabere, takže je to i skvělá forma prokrastinace :D

7 Severka Severka | E-mail | Web | 21. prosince 2014 v 23:59 | Reagovat

Naprosto mimo téma článku, promiň, ale - ty existuješ! Pamatuju si, jak jsem asi před pěti lety kreslila Sif (http://severka.deviantart.com/art/An-ordinary-Tuesday-afternoon-134076167)! Je docela vtipný pozorovat, kam jsme se všichni od tý doby posunuli. Vždycky, když znovuobjevím nějakou blogerku z dřevních dob blog.cz, mám z toho druhý Vánoce :)

8 Pal Pal | Web | 24. prosince 2014 v 16:32 | Reagovat

Severka > Whoa, podobné věci mě vždycky strašně potěší, naprosto souhlasím s tím, jak zajímavé je sledovat, kam se kdo posunul. Draky mám ráda pořád, jen teď píšu o něčem jiném :> Obrázek je pořád stejně úžasný, jenom - já jsem ta druhá, Sif byla dračice Nenci / Suzanne Laither :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama