Gekkan Shoujo Nozaki-kun

29. října 2014 v 18:45 | pal |  reviews.

název: Gekkan Shoujo Nozaki-kun | 月刊少女野崎くん
autor: Tsubaki Izumi | Dogakobo
žánr: shoujo, komedie, romance, vyšší střední
manga: vychází | 2011 - ?
anime: 12 epizod | 2014

Letní anime sezóna byla plná příjemných překvapení. A tohle je to nejlepší z nich.{ p ř í b ě h }

Středoškolačka Sakura Chiyo se neúspěšně pokusí vyznat lásku svému crush. Nozaki Umetarou dospěje k názoru, že je děvče fanynkou jeho shoujo mangy, a Sakura tak místo očekávané anime romance skončí s autogramem a prací asistentky. Kdo by i po podobném zlomu čekal zápletku jako vystřiženou z červené knihovny a sbližování se nad pravítky a kalamáři, má smůlu. Gekkan Shoujo Nozaki-kun je totiž především komedie a parodie na všechny možné přehnaně dramatické zápletky romanticky laděných shoujo anime a obsahuje osobitý humor a svěží, živé charaktery, které nemají sebemenší problém s utáhnutím epizodního děje založeného na situační komice.

(romanťika.)

{ n á z o r }

Sakuřin crush na Nozakiho možná svými rozměry bohatě vystačí na prvotní zápletku dvanáctidílného anime, ale zároveň ji neredukuje na stereotypní ženskou hrdinku, jíž anime oči vytlačily místo pro mozek. Je to sice nesmělé, bláhově zamilované děvče, které, co se Nozakiho týče, vidí realitu tak trochu přes růžové brýle, ale nepostrádá přitom přirozenou inteligenci a pohotový smysl pro humor. Její vyvolený pak rovněž možná vypadá na průměrného hlavního hrdinu, ale... vážně, Nozaki-kun je všechno, jen ne okouzlující mladý muž. Navzdory tomu, že kreslí populární dívčí mangu, nemá sebemenší ponětí o běžném fungování mezilidských vztahů. Pro výzkum života zamilovaných teenagerů udělá cokoliv, charaktery svých hrdinek zakládá na předobrazu svých mužských přátel a má až absurdní talent na nepochopení situace. A právě proto těm dvěma musíte fandit.

Co se vedlejších postav týče, bez výjimky a/ se nedopatřením staly jedním z Nozakiho asistentů či b/ slouží jako předobraz postav jeho mangy. Mikoshiba Mikoto alias Mikorin je něžná a plachá bytost, trávící volné chvíle hraním dating games a nakupováním figurek. Dovede s vámi prvních pár vteřin nezávazně koketovat, jen aby se šel vzápětí zahrabat studem a je nekonečným zdrojem inspirace pro Nozakiho hlavní hrdinku. Yuu Kashima je - navzdory svému pohlaví - školním princem a hvězdou divadelních parket, vlastní dav fanatických obdivovatelek a mohla by být bez nadsázky přezdívána Tamakim v sukních. Hori Masayuki je tu potom od toho, aby, jakožto prezident dramatického klubu, srovnal do latě její ego. I přes očividnou náročnost svého úkolu zvládá po večerech vybarvovat pozadí. Seo Yuzuki představuje rozporuplnou osobnost s andělským hlasem a nulovou empatií a znalostí etikety, díky kterým proslula jako postrach školy. A Wakamatsu Hirotaka je pak pravděpodobný masochista, který si traumata způsobená Yuzukiným dobře myšleným terorem léčí poslechem nahrávek jejího zpěvu, aniž by to tušil.

Stěžejní páry jsou vcelku očividné (a Mikorin je forever alone), ale všechny přináší pravý opak generické romance a co víc, místo toho, aby vám servírovali milostná trable, rozbouřené hormony a teenagerský angst ve smrtících dávkách, jdou radši kreslit mangu nebo nacvičovat divadlo. A funguje to. Protože je to pravděpodobnější než utopit se v moři sakurových lístků.

Lze vcelku snadno pozorovat, jak se autoři vysmívají zaběhnutým vzorům chování a s radostí postavám dávají do vínku ne tak docela očekávané charakterové vlastnosti nebo zaměňují genderové stereotypy (Sakura je straight man a Mikorin zase ukázkový tsundere senpai, který zoufale touží po tom, aby si ho někdo všiml). Ve výsledku to kupodivu působí vcelku realisticky a, co je hlavní, neokoukaně. Všichni mají své problémy i kladné stránky, jejich interakce je potěšení sledovat a i po deseti dílech mají čím překvapit.

Nozakiho manga je tu jednak zdrojem množství komických situací (ten trapný moment, kdy přespáváte u kamaráda a on na základě vašich rozhovorů vymýšlí scénář pro pyžamovou party dívčích hrdinek), jednak funguje jako poměrně hezká paralela/kontrast s vlastním příběhem (a naopak).

Hudebnímu podkladu nemám co vytknout; zatímco ending dle mého názoru neurazí, ale ani nezaujme, opening je příjemná a chytlavá minuta a půl, která koresponduje s atmosférou anime a příjemně naladí na nadcházející díl. Kresba je krásná a animace se rovněž vyvedla. Chválím efektní zjednodušování kresby pro komičnost situace; spousta anime mě přesvědčila o tom, že rozvrhnout chibi deformace chce notnou dávku vkusu a talentu. Tady to funguje dobře a v té správné míře a zaslouží si udělení pověstného malého, bezvýznamného plus.

S potěšením jsem přehodnotila dosavadní názory a zjistila, že i žánr shoujo nemusí být k zahození, jen se to musí dobře napsat. Je to vtipné a trapné zároveň, s trochou štěstí to padne do noty takřka každému a byť seriál postupně sklouzává k něčemu, co laděním připomíná sitcom, není to vůbec špatné.

Konečný verdikt tedy jasných { 5 / 5 }; v rámci žánru mi nezbývá než udělit nejvyšší skóre. Skvělá letní oddychovka, která mi rozšířila obzory a přesvědčila mě, že romanťika nemusí být vždy nesnesitelně přeslazená. Chce to jen špetku nadsázky.(romantika v dešti tak, jak ji neznáte.)...
charaktery
humor
všechno
...
epizodní děj
.
.


 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Sara Whitney Sara Whitney | Web | 29. října 2014 v 19:35 | Reagovat

Naprosto souhlasím se vším, cos napsala^^, Gekkan Shoujo Nozaki-kun pro mě bylo největším překvapením letní sezóny, skutečně královsky jsem se u něj pobavila a v koutku duše doufám, že by třeba mohla být druhá sezóna.
Taky si myslím, že tomuto žánru sluší dokonce víc anime adaptace než manga. Ta scénka s deštěm je jedna z mých nejoblíbenějších a potom také scéna s dvojkolem, u toho jsem málem spadla ze židle. :D
Jinak, taky jsem chystala recenzi, ale předběhla jsi mě. :D Takže asi s jejím vydáním nějaký ten čas počkám. :D

2 naoki-keiko naoki-keiko | Web | 29. října 2014 v 19:53 | Reagovat

Asi se mrknu, nad shoujo žánrem jsem tak nějak zanevřela už kvůli zaběhnutým stereotypům, ale tohle vypadá dobře :D

3 Pal Pal | Web | 29. října 2014 v 20:26 | Reagovat

Sara Whitney > Mangu jsem zatím nečetla (ale mám ji v plánu!), každopádně souhlasím s tím, že animace komediím obvykle dodává šmrnc. Druhá sezóna snad bude, nezpracovaného materiálu je prý dost a příslibem toho, že se něco plánuje, by mohl být fakt, že se v posledním vydaném dílu někde mihl Nozakiho bratr.
Dvojkolo bylo perfektní!
Na tvoji recenzi se těším a s napsáním zas tak moc neotálej, už se mi parkrát stalo, že jsem odkládala článek a pak mi došlo, že už si nepamatuju polovinu z toho, o čem jsem chtěla psát :>

naoki-keiko > Gekkan Shoujo Nozaki-kun právě všechny ty zaběhnuté stereotypy boří. Směle do toho! :D

4 S c a r s S c a r s | Web | 29. října 2014 v 21:03 | Reagovat

Omg, tohle zní dobře :D do toho určitě půjdu! :D

5 Pal Pal | Web | 29. října 2014 v 21:06 | Reagovat

S c a r s > Skvělé, další, koho se mi povedlo přesvědčit :> Doufám, že se bude líbit!

6 potato potato | 31. října 2014 v 22:43 | Reagovat

druhou sezónu bych vážně ráda už jen proto že je nozakiho bratr vlastně jen mladší verze jeho samotného. ale je trapný poněkud jiným způsobem. a myslím že nikdy nedosáhne takové trapnosti jako nozaki. a všechny charaktery jsou prostě naprosto perfektní C:

7 Pal Pal | Web | 1. listopadu 2014 v 12:49 | Reagovat

potato > Asi neodolám a pustím se i do čtení mangy, nechce se mi čekat, až/jestli to zpracují do druhé sezóny anime :>

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama