Kuroshitsuji: Book of Circus

26. září 2014 v 21:03 | pal |  reviews.

název: Kuroshitsuji: Book of Circus | 黒執事 Book of Circus
autor: Toboso Yana | A-1 Pictures
žánr: shonen, komedie, fantasy, fanservis
manga: vychází | 2006 - ?
anime: 3. série | 10 dílů | 2014

Po čtyřleté odmlce se fanouškům - dnes již poněkud nechvalně proslulého - Kuroshitsuji konečně dostalo pokračování. Book of Circus k všeobecnému nadšení čerpá z mangy a dějové zapadá kamsi do poloviny původní série. Byť jsem byla ohledně jeho kvalit poněkud skeptická, nemohla jsem si něco podobného odříct a s takřka nulovými očekáváními jsem se pustila do sledování. Podzimní sezóna se blíží ke konci, poslední epizoda byla odvysílána a myslím si, že stojí za to sepsat krátké shrnutí.{ p ř í b ě h }

První epizoda byla ztělesněním nostalgie a ve dvaceti minutách stihla kromě nového endingu a openingu představit i důvěrně známé schéma všedních dnů v panství Phantomhive. Skalní fanoušci mohli jásat nad Sebastianem, napravujícím katastrofy neschopného služebnictva a házejícím vidličky po náhodných vetřelcích, a méně entuziastický zbytek diváků si připomněl vše podstatné a ke konci dostal efektní návnadu na nadcházející arc: po celé Velké Británii dochází k únosům dětí a shodou okolností vždycky okolí projíždí cirkus Noemova archa. Královně Viktorii se to přirozeně nelíbí a misi 'zamezit zločinu ve svém panství' započne tím, že Cielovi pošle dva volňásky.

K dalšímu ději, uh, v krátkosti to lze vystihnout následujícími třemi slovy. Level zápletky: Kuroshitsuji. Sebastian, chytrý a krásný jako vždy, přijde s geniálním plánem infiltrovat cirkus v převleku za artisty. Jasně. Jste démon, ale vaše nadpřirozené schopnosti používáte jen v momentech, kdy se vám zachce chodit na podpatcích. Ciel ale na plán přistoupí - nejprve s jistým zapálením, po utrpení čítajícím manuální práci a společné koupele už se značnou neochotou. Pokus o zápletku je učiněn až v několika posledních dílech, což dává prostor celé řadě střetů Ciela s životem plebejců. Je na nic, když najednou nemáte nikoho, kdo by vás koupal, oblékal a vařil vám delikatesy odpovídající vašemu společenskému postavení, zatímco se váš sluha předvádí na hrazdě a ve volném čase si z vás utahuje. Ale aspoň pak máte možnost učinit pár dramatických monologů.


no hetero.

{ n á z o r }

Přes všechny obavy se ukázalo, že pokud jste smířeni se stylem, který je pro Kuroshitsuji typický, a netoužíte po hlubokých myšlenkách a nepředvídatelných zvratech, tak nějak vás to nemůže zklamat. Sebastian má pořád úchylku na kočky, nevhodně vtipkuje o démonských sluzích a i nadále praktikuje poněkud svébytné způsoby získávání informací. Klasika. Čeká tu řada nových okouzlujících charakterů i stará dobrá atmosféra viktoriánské Anglie (s motorovými pilami a sekačkami na trávu). Shinigami jsou v tomhle arcu jen na okrasu, ale Vilda ve spárklujícím fosforově zeleném sáčku je k nezaplacení.

Výčet věcí, které jsou pro Kuroshitsuji typické nás zavádí k dalšímu bodu - i ta sebelépe vypadající zápletka se ke konci velmi ráda zvrhne k něčemu, co není ani zdaleka tak zajímavé a efektní, jak by naivní divák neseznámený s okolnostmi toho, co sleduje, mohl doufat. Prostředí cirkusu bylo natolik cool, že jsem snad i věřila, že na konci čeká podobně působivé finále, kterému bych byla ochotna odpustit sebevětší nesmysl. A on to byl nakonec jen zafáčovaný perverzní stařík se zálibou v zabíjení malých dětí a nezdravou fixací na členy Phantomhivovic rodiny. Nebudu říkat, že provázanost s momenty důvěrně známými z Cielových flasbacků působila uměle, protože tam byla celá řada horších věcí. V posledních epizodách byla snaha o nastínění temnějších stránek osobnosti mladého pána, ale... já nevím. Na nějakou nízkou pointu to uhráli, ale na rozbor pochroumané dětské psychiky po tom všem, co jsme s Kuroshitsuji zažili, jdou tak trochu s křížkem po funuse.


půlku seriálu tam dělají srandičky a pak se povraždí navzájem.


Toť mé reptání. K plusovým bodům: atmosféra a prostředí. Cirkus je ideální příležitost k vyřádění se na designu postav. To je, naštěstí, jednou z věcí, ve kterých Kuroshitsuji vyniká. (Tou druhou je schopnost nacpat fanservis úplně kamkoliv.) Všichni tam mají barevné, nápadité a občas i vcelku slušivé oblečení, jsou neuvěřitelně fab a oplývají velmi mysteriózní atmosférou. Koncentrace tolika cool charakterů na jednom místě musí přirozeně vyústit smrtí většiny z nich. Tak trochu jsem doufala, že všichni nakonec budou ívl a kýbl, protože smrt dětí z ulice, které se chopily jediné šance na lepší život a naivně si myslely, že ochraňují svou lepší budoucnost, bolí mnohem víc. Vůbec mi přijde, že většina členů cirkusu navíc hýří vyplýtvaným potenciálem. Jak je v Kuroshitsuji tradicí, ženské postavy by se daly spočítat na polovině prstů jedné ruky a smrťáci tam jsou pro efekt, na vyplnění prázdných míst.

Hudebně je Kuroshitsuji na poslouchatelné úrovni - znělky jsem většinou přeskakovala, ale uši z toho nebolely a grafické zpracování bylo zajímavé. Kresbě nemám co vyčítat a třešničkou na dortu neprofesionálně podaných technických informací je skutečnost, že řady seiyuu rozříšil Miyano Mamoru.

Kuroshitsuji: Book of Circus obsahuje nesčetné množství iritujících věcí, ale čekala jsem i horší věcí. Takže... budiž. Nesešívali tam královnu s jejím mrtvým manželem, ani se to nezvrtlo směrem, kterým se vydala druhá série. To je úspěch. A jakožto způsob, jak trávit prázdninovou nudu, to špatné nebylo. (Všechno lepší než DRAMAtical Murder nebo Love Stage!!.)

Procentuální hodnocení se mi zamlouvají čím dál tím méně, ale řekneme třeba nějaké ty dvě hvězdičky ve smyslu "ale ano, dalo se". Přes všechnu kritiku pořád patřím k lidem, kteří si tu novou řadu vždycky zapnou a s nadšeným "whoa, jsem zvědavá, co si zase vymysleli" se pustí do sledování. Zpět na vrchol popularity se cirkusu vyšplhat nepodařilo, ale doufejme, že úspěch vystačil aspoň na příslib něčeho dalšího, ideálně opět ztvárnění části mangy. Zatím se prý můžeme těšit na dvoudílné OVA s názvem Book of Murder, které má vyjít na přelomu letošního října a listopadu.
...
design postav
občasný humor
...
děj
postavy
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Aya Aya | Web | 30. září 2014 v 17:06 | Reagovat

Tvoje poznámky mě vždycky fakt dostanou, vážně. :D Level zápletky: Kuroshitsuji, to jsi řekla fakt moc hezky. :D Musím s tebou souhlasit. Tento příběh beru dost s rezervou a první dvě řady mě nechaly naprosto chladné, ani mě příliš nepoznamenaly, avšak tato mě něčím dost nadchla a něco ve mně zanechala. Ten cirkus mě prostě dostal a i příběh nebyl tolik špatný, byl tam pořád ten Kuroshitsuji vtip a atmosféra a ty byly na slušné úrovni. Skončila jsem někde v půlce, nemám to zatím dokoukané jako zbytek léta, co jsem momentálně dropla, ale vrátím se k tomu. Anime má nedostatky, ale i přesto mě dost bavilo a celkem mile překvapilo, avšak z toho ukončení mám teď trochu hrůzu. Avšak Miyana beru taky za jeden z velkých plusů, hehe.^^

Jinak pokud jsi neviděla FT, o nic nepřicházíš... Abych to tak hodila na pravou míru, zápletka lvl: Fairy Fail. ^^

2 Pal Pal | Web | 1. října 2014 v 15:04 | Reagovat

Aya > Z konce nemusíš mít hrůzu, jen nečekej žádné epické finále. Tahle řada mě taky vcelku bavila, cirkus je skvělé prostředí. A jak už tu několikrát padlo, když je člověk smířen s tím, co je Kuroshitsuji zač, může si sledování užít :>

O FT jsem toho slyšela dost na to, abych si o něm nějaký obraz udělala. Mám ho odložené na dobu, kdy se budu opravdu hodně nudit, ale jsem si jista, že ta ještě hodně dlouho nenastane c:

3 Sakura Minamino / Tweedledee Sakura Minamino / Tweedledee | E-mail | Web | 1. října 2014 v 17:37 | Reagovat

Pro mě osobně to byl po té zmršené druhé řadě vysloveně balzám na duši a docela se těším na Book of Murder. >:3

4 Pal Pal | Web | 1. října 2014 v 21:03 | Reagovat

Sakura Minamino > Po druhé řadě jsem byla připravena na všechno, takže tohle bylo i celkem milé překvapení. Taky jsem zvědavá, co dalšího si vymyslí :>

5 potato potato | 2. října 2014 v 14:04 | Reagovat

Tahle řada vyloženě nebyla špatná ale tak Kuroshitsuji je Kuroshitsuji. Každopádně book of murder by snad mohlo být lepší, zvlášť když je to jen OVA. Konec působil dost uměle a, ah velmi překvapivě, byla tam opět ukázána temná stránka ciela. Shinigami tam mohlo být víc, ale je fakt, že se to soustředilo spíše na ten cirkus. Chudák Grell moc screentime nedostal.

6 Pal Pal | Web | 5. října 2014 v 13:07 | Reagovat

nee-chan > Já bych spíš brala přítomnost shinigami s nějakým lepším odůvodněním. Takhle tam byli pro všeobecnou spokojenost fanoušků, ale pro 'zápletku' znamenali pramálo. (Ale co čekat od Kuroshitsuji.) Na Book of Murder jsem zvědavá :>

7 Yuna Yuna | Web | 30. října 2014 v 14:37 | Reagovat

Ehmmmmmmmm asi takhle... Na 3. (podle mého 2. poněvač "2." sérii nepovažuju za součást Kuroshitsuji) jsem se fakt těšila xD Teda... nevěděla jsem, že má nějaká být až do té doby, než vyšel první díl, myslím XD ale zpět k pointě: Jsem ochotná se na tuhle serku podívat jenom kvůli Undertakerovi (tedy, jak se tak na to dívám, ani si už nejsem jista, jestli tam vlastně má být? idk) a faktu, že to jede konečně už zase podle mangy c: a do třetice: je to prostě moc velká nostalgie \:D/

8 Yuna Yuna | Web | 30. října 2014 v 14:38 | Reagovat

[7]: * Undymu jo a taky Grellovi ofc ^^ a fanservisu *grins*

9 Pal Pal | Web | 1. listopadu 2014 v 12:21 | Reagovat

Yuna > Undertaker se tam, stejně jako ostatní shinigami, na chvíli objeví, ale opět spíš jen pro uspokojení fanoušskovských potřeb, než aby měl nějakou příběhotvornou funkci (ale co čekat, jsme tu v Kuroshitsuji :D).
Druhou sérii taky víceméně ignoruju, ale člověk v recenzi přece jen nesmí falzifikovat :>

10 boliestka boliestka | E-mail | Web | 22. března 2015 v 14:05 | Reagovat

"Byť jsem byla ohledně jeho kvalit poněkud skeptická, nemohla jsem si něco podobného odříct a s takřka nulovými očekáváními jsem se pustila do sledování. " - To si písala o mne? Lebo presne to isté som si myslela i ja, keď som to púšťala. A v podstate i v ostatnom nemám čo dodať, či sa s tebou púšťať do polemiky. Hoci fanúšikovia by nás za to mohli stiahnuť z kože. Kuroshitsuji je jednoducho... jednoduché.

11 Pal Pal | Web | 25. března 2015 v 19:31 | Reagovat

boliestka > Ta poslední věta je dokonale vystihující. Jsem ráda, že sdílíme tentýž názor! :>

12 Lt-Kaila Lt-Kaila | E-mail | 20. prosince 2016 v 16:58 | Reagovat

Mně se tahle série taky líbila mnohem víc než Kuroshitsuji II. Hodně zajímavých charakterů. Ale... pokusím se to napsat bez spoilerů. Na jednu stranu mě překvapilo, jak tam byl Finny psycho. :-D Od tak roztomilého kluka to bylo trochu nečekané. Na druhou mi bylo několika postav hodně líto. Kdyby měli jiného nadřízeného a nešli tam, mohli přežít. :-( A Ciel u mě o kus klesl, připadal mi tady docela bezcitný.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama