# 3 | léto 2014

10. srpna 2014 v 20:01 | pal |  updating.
Updaty jsou mnohem příjemnější než recenze. Člověk může plácat jeden dojem za druhý a nemusí se snažit o nějakou ucelenou kompozici. A vyjádřit své myšlenky třeba právě v polovině sezóny. Dnes se zaměříme na následující - Kuroshitsuji: Book of Circus, Barakamon, Love Stage!! a Zankyou no Terror. Dva z titulů jsou skvělé, jeden právě naopak a pak je tu Kuroshitsuji, které má tak nějak svou vlastní kategorii. Kromě nich jsem tuhle sezónu zkoušela ještě Tokyo ESP (všechno mi přišlo až moc zmatené a nuceně cool, pravděpodobně ne můj šálek kafe) a Tokyo Ghoul (první epizoda mě vůbec nezaujala, ale obrovská popularita na tumblru mě možná ještě donutí dát mu druhou šanci). Každopádně, pojďme na dojmy k výše zmíněným čtyřem!

Kuroshitsuji: Book of Circus | e05 | Nové Kuroshitsuji toho o sobě dopředu nedalo moc vědět a nebudu si nalhávat, že jsem ohledně jeho kvalit nebyla skeptická - byla, už jen kvůli tomu, že druhá řada poněkud pozbývala smysluplné zápletky. Planou nadějí mi byl fakt, že tenhle počin, vysílaný po čtyřleté odmlce, má čerpat z mangy a dějově zapadat kamsi do poloviny původní série.

První epizoda byla ztělesněním nostalgie a představila nám zajeté schéma všedních dnů v panství Phantomhive, přirozeně čítající katastrofy způsobené neschopným služebnictvem a Sebastiana házejícího vidličky po náhodných vetřelcích. Pravděpodobně se jednalo o velmi dobrý tah; zarytí fanoušci budou jásat nad čímkoli a zbytek diváků si aspoň připomene vše potřebné a je navnazen na další arc. Ten započne pozvánkou do cirkusu od samotné královny Viktorie, spolu s úkolem vyšetřit záhadná zmizení dětí právě v místech, kudy cirkus Noemova archa projížděl. Prostředí cirkusu dává prostor vyřádit se na designu postav, což je naštěstí jedna z věcí, v nichž Kuroshitsuji vyniká. (Tou druhou je schopnost nacpat fanservis úplně všude.) Všichni jsou tam neuvěřitelně fab, oplývají velmi mysteriózní atmosférou a spoustu lidí navíc jistě potěší fakt, že řady seiyuu pracujících na nové sezóně rozšířil Miyano Mamoru.

Přes všechny obavy se nakonec ukázalo, že Kuroshitsuji tak nějak nemůže zklamat. Je to fajn. Sebastian má pořád úchylku na kočky a dělá špatné puns o démonských sluzích. Klasika. (Ze začátku mi tam chyběli shinigami, ale pak přišel Vilda ve svém spárklujícím fosforovém sáčku a zničil veškeré iluze o své serióznosti.) Když jste plně smířeni s tím, že nemůžete mít přehnané nároky na hluboké myšlenky a chytré dějové zvraty, bude to příjemný průměr. Kouká se na to hezky. Teď jen doufat, že tam zase nebudou sešívat královnu s jejím mrtvým manželem a ani se to nezvrhne podobně jako nechvalně proslulá druhá série. Stojí to za to, už jen kvůli staré dobré nezaměnitelné atmosféře viktoriánské Anglie. S motorovými pilami a sekačkami na trávu.

Barakamon | e06 | Handa Seishuu je kaligraf. Poté, co na veřejnosti napadl jiného a mnohem váženějšího kaligrafa kritizujícího jeho práci, byl nedobrovolně pro vlastní dobro odeslán na izolovaný ostrůvek. Tam se musí, za přátelské pomoci místních vidláků a děcek v čele s Kotoishi Naru, věčně zevlujících v jeho domě, pokusit najít vnitřní klid a harmonii. A ideálně u toho i získat nové skilly a inspiraci, vyhrát nějakou tu cenu a vytřít zrak všem, kteří ho podceňovali. To první se mu kupodivu i daří. Barakamon je největší překvapení a nejlepší anime letní sezóny. V tabulkách jsem ho nezaregistrovala, zavadila jsem o něj úplnou náhodou a bylo to perfektní. Navzdory obvyklé vratké kvalitě většiny slice of life komedií si i po šestém dílu drží humor a svižné tempo, přidává rozumný počet přirozeně se chovajících a přesto zajímavých vedlejších charakterů a ještě k tomu zvládne hýřit motivací a optimismem.

Na epizodní komedii to má hodně dobrou animaci a strašně pěknou kresbu. Je na to radost pohledět, ať už máte na obrazovce tohle nebo tohle. (Ano, je to ten samý charakter sedmileté dívky objevující krásy života dospělých osob. Náhlá gramotnost dělá s člověkem divy.) Když už jsme u té technické stránky, v roli senseie určitě potěší Ono Daisuke, ale nejlepší věcí na výběru seiyuu je skutečnost, že Naru dabuje děvče odpovídající jejímu věku. Je to, oproti pitvořícím se dospělým ztvárňujícím dětské role, svěží změna a zní to perfektně.

Není nic, co bych na Barakamon neshledávala opěvováníhodným. Perfektní atmosféra, vtip a skvělé charaktery, se kterými se můžete vcelku dobře sžít. (Když už se necítíte být takovým lůzrem na to, abyste se spojili na vysoké spirituální úrovni se senseiem, určitě vám něco připomene Tamako a její neúspěšná snaha o popírání své vnitřní fujoshi.) Je to strašně milý příběh o hledání vnitřního klidu, revalvaci životních hodnot a nalezení způsobu, jak si pořádně užít život. Něco podobného člověku nikdy nemůže uškodit. Život je krásný, zvláště když jste deprimovaný kaligraf neschopný si sám uvařit.
Love Stage | e04 | Love Stage je /////nové yaoi anime/////. Vzbudilo velkou vlnu nadšení a byť mne již podobné věci nechávají chladnou, rozhodla jsem se, že se v rámci nudění se o letních prázdninách aspoň zasměju nad tolikrát omílanými stereotypy BL anime. Tedy. Sena Izumi je čerstvý vysokoškolák a otaku s menší obsesí na hlavní hrdinku jednoho mahou shoujo anime. Jako každý správný anime charakter školu nikterak neřeší a sní o tom, že se z něj jednoho krásného dne stane mangaka. Láska k manze vám ale, nežijete-li poblíž Marukawa Shoten, na zápletku BL anime nevydá.

Potíž je v tom, že Izumi pochází z rodiny pohybující se ve filmovém průmyslu, ale vzhledem k tomu, že se vehementně brání hereckým genům, jeho jedinou roli představuje reklama, v níž před deseti lety ztvárnil, za doprovodu jiného dětského herce, děvče chytající svatební kytici. Problém je v tom, že autoři chtějí po deseti letech natočit novou reklamu se svatbou nyní dospělého páru. A Ichijou Ryouma se nemůže dočkat toho, až konečně spatří dívku, na kterou má už deset let crush. Haha. Navzdory stavbě těla a velikosti očí á la váš průměrný uke se brzy provalí pravda o Izumiho pohlaví, ale Ryouma po menší krizi dospěje k názoru, že mu to je jedno. Občas se tam připlete Izumiho bratr Shougo, kandidát na nejúchylnější hlas roku, nebo rodinný sluha Sagara Rei. (Rei má stejného seiyuu jako Rei z Free! a Izumiho pro změnu dabuje seiyuu Nagisy. Náhodička.)

Animace šetří, kde může, ale ubírají zásadně tam, kde to nevadí a tak to působí celkem plynule a kresba je průměr. Byť jsou ty oči/brýle prosvítající skrz vlasy poněkud odstrašující. Openingy a endingy jsem úspěšně ignorovala, ale určitě budou fajn. Problémem je někde jinde. Já nevím, na tyhle věci jsem už asi stará. Kdyby lidé přestali hledět na ta zarytá a děsivá pravidla BL, všechno by to šlo mnohem snáz. Nikdo tady sice zatím nepředvedl pořádnou yaoi anatomii, ale i tak všechny ty události působí strašně... ugh, uměle? Nereálně? Tohle už ani není klišé. Klišé je fanfikce, která je průhledná, ale dá se číst.

Jak vůbec může takhle někdo uvažovat? Jdete do domu člověka, na kterého jste měli posledních deset let crush a strháte z něj oblečení, jen abyste se přesvědčili o vlastní heterosexualitě? Pak mu tedy jdete řádně vyznat svůj cit, ale nemůžete to udělat, dokud mu nekoupíte značkové oblečení, protože je láska vašeho života až moc velká socka? (Chcete se zúčastnit soutěže, když kreslíte takhle?) Rezignuju.

Sni dál, chlapče.Zankyou no Terror | e05 | Zankyou no Terror se od začátku tvářilo velmi mysteriózně a chytře. Anime s podobnou anotací může skončit dvěma způsoby; buď to bude změť inteligentních zápletek a hlubokých myšlenek, nebo to půjde cestou nějakých rádoby cool činů a tragických backstory. Každopádně, za tímhle koncem nestojí nikdo jiný než Watanabe Shinichiro a (byť jsem od něj zatím viděla jen Samurai Champloo) tento fakt má zásadní podíl na výrazném zvýšení nadějí na to, že bude jeho nová práce velmi slušnou podívanou.

Zankyou no Terror je show plná terorismu a hádanek. Kokonoe Arata aka Nine a Hisami Touji alias Twelve před nějakým časem úspěšně ukradli vládě plutoniovou bombu a od té doby si pod krycím jménem Sphinx hrají s policií a testují jejich znalosti mytologie. Všechno to zatím vypadá velmi mysteriózně. Jaké jsou jejich záměry? A chtějí opravdu zničit svět a nastolit chaos? Když ne, proč to dělají? Co naznačují ony dramatické-a-přesto-ani-trochu-otravné flashbacky? ?????? Nevíme. A to jsme už skoro v polovině. Je to však skvělá a napínavá podívaná. Všechny nejasnosti pravděpodobně rozřeší až nějaké impozantní finále, do kterého se Zankyou no Terror nezastavitelně řítí. A jsem si skoro jistá, že nezklame.

Charaktery jsou... well, nedávají toho o sobě moc vědět, ale příběh táhnou uspokojivě. Cesty dvou protagonistů protne Mishima Lisa; jakožto šikanované děvče z rozvrácené rodiny donucené žít na ulici působí až překvapivě realisticky a asi ještě něčím překvapí. Detektiv Shibazaki Kenjirou je rovněž fajn (a snad i na dobré cestě k rozřešení toho všeho) a nově se na scéně mihla Five, jejíž přítomnost snad vyústí v prozrazení důležitých věcí minulých.

Krátce k technickým faktům; opening je boží (ending taky, ale úvodní znělka ho trochu zastírá), jak graficky, tak i hudebně. Je to přesně ta věc, která ze začátku možná působí poněkud fádně a strnule, ale nakonec ji nedokážete přeskočit, protože je tak dokonale fascinující a rušivá zároveň. Bravo. Co se seiyuu týče, fanoušci Haikyuu!! můžou slavit; Nine je dabován Ishikawou Kaitem stejně jako Kageyama - číslo dresu devět -, zatímco Twelve je namluven Saitem Somou, který stojí i za hlasem Yamaguchiho - číslo dresu dvanáct. Přemýšlet nad tím, zda je to záměrné a jak k tomu mohlo dojít, je dokonalý mindfuck. Tohle anime začalo dost dobře a očekávám od něj hodně.

expectations:

reality:


 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Sara Whitney Sara Whitney | Web | 11. srpna 2014 v 17:08 | Reagovat

Přesně moje pocity, zjistila jsem, že updaty se skutečně píšou až překvapivě lehce a snadno. :D U recenzí se vždy hrozně nadřu (ale stejně mě baví je psát :D) a stejně nejsem nikdy spokojená, ale updaty se napíšou skoro samy. :D
Na Barakamon se chystám v nejbližších dnech, chtěla jsem ho rozkoukat již před dovolenou, ale nakonec jsem to nestihla, takže doufám, že nyní se mi to snad povede.
Jsem šťastná, že Zankyou no Teror si drží svou laťku, kterou nastavilo prvními dvěma díly a co nejdříve chci zhlédnout zbytek dosud vyšlých epizod.
Nikdy jsem nebyla fanoušek Kuroshitsuji, viděla jsem první díl první sezóny a vůbec jsem nechápala, co na tom lidé mají. :D Tokyo ESP vypadalo dost nadějně a mělo i pár zajímavých scén a nápadů, jenže zbytek prostě nestál za nic. Dost mě to mrzí, protože si myslím, že kdyby se to pojalo jinak a nesnažilo se to být za každou cenu super velkolepé a hrozně cool, mohlo to být alespoň průměrné, možná i dobré.

2 Sakura Minamino / Tweedledee Sakura Minamino / Tweedledee | E-mail | Web | 11. srpna 2014 v 17:52 | Reagovat

Zrovna Kuroshitsuji mi udělalo hroznou radost, protože jsem z vidiny třetí řady, obzvlášť po té druhé, byla celkem solidně vyděšená a z toho, že se to zatím drží standardu staré dobré první řady, kterou jsem jedno dobu fakt mocně žrala, jsem opravdu nadšená. ^^ A sparklující sáčko je jednou z nejepičtějších věcí za poslední dobu. 8D

3 Pal Pal | Web | 11. srpna 2014 v 18:28 | Reagovat

Sara Whitney > Já se na kompozici recenzí stejně moc nesoustředím (zvlášť si to po sobě většinou nečtu a pak zpětně odhaluju tu spoustu překlepů), ale i tak se tam člověk musí aspoň trochu snažit, aby neplácal páté přes deváté. Updaty mě baví úplně stejně a nedá se na nich nic moc zkazit. Jsou dost návykové :>
Ano, rozhodně, Barakamon je perfektní! Pak dej vědět, jak se ti líbil.
Na Zankyou jsem hodně zvědavá a věřím, že nezklame c:
Kuroshitsuji je... výjimečné. Jak už jsem tuším zmiňovala, bylo to jedno z mých prvních anime a už jen z toho důvodu mu odpouštím dost věcí. Je mi určitě jasné, že nesedne každému cc:
Přesně moje slova, v tomhle mě Tokyo ESP dost zklamalo, s jeho myšlenkami šlo rozhodně pracovat mnohem lépe.

Sakura Minamino > Ano ano, Kuroshitsuji si skvěle drží standard a vypadá to, že to bude až do konce příjemná podívaná. Spárklující sáčko mne zprvu značně vyděsilo, ale to mu na epičnosti neubírá :>

4 potato potato | 12. srpna 2014 v 21:45 | Reagovat

kuroshitsuji je prostě kuroshitsuji, jediné překvapení bylo odhalení identity doll.
barakamon je to nejlepší, co vás může v létě potkat. ale o tom, že naru dabuje děvče jejího věku jsem ani nevěděla, yay.
k love stage se ani nebudu vyjadřovat. snad jen že ty oči jsou opravdu děsivé.
ale bože, jak to že jsem na ty gify seiyuu nikdy nenarazila omg.

5 Pal Pal | Web | 13. srpna 2014 v 8:07 | Reagovat

potato > Ano, to jsem vskutku nečekala.
Já si toho též všimla až nedávno, ale i předtím jsem si říkala, že má v porovnání s jinými anime dětmi úplně skvělý hlas.
Ty gify seiyuu jsou perfektní, našla jsem je úplnou náhodou, ale je jich mnohem víc a všechny jsou úplně geniální cc:

6 Aya Aya | Web | 13. srpna 2014 v 20:21 | Reagovat

Včera jsem si dávala menší maraton anime a zvládla jsem mezi vším i nové 2 díly Kuroshitsuji. Musím se přiznat, že první dvě řady, přestože mi přišli poměrně dobré, nevtáhly mě plně do fandomu a prostě jsem to anime jen tak brala a proplula jsem dál, i když se mi líbilo. Teď je to jiné a abych pravdu řekla, jsem z toho sledování úplně udělaná.XDD Máš pravdu, že Kuroshitsuji tvoří takovou vlastní katergorii, ale stejně si myslím, že je ta série velmi velmi dobrá, ba dokonce lepší než první dvě dohromady. Pokud jde o první epizodu Book of Circus, líbilo se mi to uvítání všech postav a ta atmosféra domu, prostě všechno jak tam funguje, jak to známe, ale podle animace jde poznat, že tento díl byl vytvořen absolutně sólo. Myslím, že anime má dobrý spád a je tam i taková ta Kuroshitsuji akce (ano, Sebastian s jídelní soupravou, yeaaaaah). Možná se mi ta série líbí díky tomu cirkusu, že je to něco nového a má to prostě takový cirkus drive, nebo je to tím, že je tam Miyano, či prostě ta Viktoriánská Anglie mě pohltila už kompletně. ^^''''' (určitě to není ten fanservis, nenenenene) Po prvních dvou dílech tam strašně všem chyběli shinigami a všichni měli obavy, aby tam vůbec byli, ale myslím, že když je jde vidět v openingu, tak je to bez obav, oni tam budou rozhodně, teď už tam máme to suit-mana, kdo ví, jak se jmenuje, byl tam i ten s tím cool účesem a Grell příjde v ten nejneočekávanější okamžik.XDDD No, docela mě mrzí, že bude mít série jen 10 dílů, protože jsme už v půlce, ale zase to nemůžou nějak extra pokazit. Haha ^^

Tak jo, kvůli tobě jsem se dneska ráno podívala na prvních pár dílů Barakamonu (seriously) a posunula jsem si o pár dní svůj prázdninový plán. Muahahaha. Souhlasím, je to vážně super slice of life a podobný jsem ještě neviděla, rozhodně se vykopl na první příčku v tomto žánru, o které se ale nakonec možná pořád bude dělit s Gin no Saji (u mě). Je to krásné originální anime s nádhernou animací. Ono Daisuke mě dost překvapil v charakteru hlavní postavy, ale překvapivě mu i sedí. A o Naru jsem si celou dobu díky tumblrovým gifům myslela, že je kluk, lol. XDDD Ona je skvělý charakter a její seiyuu je výborná; zajímalo by mě, kolik té malé slečně je, má před sebou velkou kariéru. XD A když o tom přemýšlím, asi jsem se ještě nesetkala se seiyuu jako dítětem, nebo ne aspoň v hlavní roli a abych bych o tom věděla. Barakamon má před sebou velkou budoucnost za toto krátké léto a je škoda, že na sebe moc pozornosti nestrhuje.

Love Stage. Lol. Abych pravdu řekla, jak jsem se o tomhle před půl rokem dozvěděla, přemohla jsem se po PV kouknout na první kapitolu a málem jsem umřela smíchy. XD Tohle je jeden z TOP nejbizarnějších příběhů, se kterými jsem se v anime setkala. Upřímně, animace se mi moc nelíbí, tak jsem zvědavá, jak si s ní v sérii celkově poradili, a ještě víc mě zajímají OP/ED, který jsi přeskočila, lolz.XD Zatím jsem toto anime ve sledování přeskočila, protože už tak toho mám moc a nechci se předávkovat, takže si zpestřím pár dní v začátku školního roku. No každopádně nechápu, jak do toho někdo mohl vecpat peníze, aby zeserializovali něco tak stupidního, protože je mnohem více lepších shonen aiů, co by za to stály.

O Zankyou Terror už jsem taky slyšela dopředu, ale zatím jsem se k němu ještě nedostala. Na toto anime si zatím nikdo nestěžoval a drží se, tak doufám, že pojede na plno až do konce, protože jde o kritický žánr, který ve zpracování vždycky utrží nejvíc po prvních pár dílech chyb. Jsem zvědavá na to anime a snad se mi k němu do pár dnů podaří sednout a hlavně se mi bude líbit. ^^

7 Pal Pal | Web | 16. srpna 2014 v 16:51 | Reagovat

Aya > Whoa, děkuju za tak obsáhlý komentář! c:

Kuroshitsuji zatím vypadá dobře a snad už si to ani nezkazí (ale zase se snažili vyrovnat všechen ten fanservis špetkou heterosexuality se štítkem 'Sebastian získává informace'). Jsem i vcelku zvědavá, v co to všechno vyústí. A viktoriánská Anglie je skvělá sama o sobě a prostředí cirkusu to dovádí k dokonalosti. Na Grella se těším, bez něj by to nebylo pravé Kuroshitsuji :>

Barakamon je boží. A ano, je škoda, že o něm člověk moc neslyší, ale na jednu stranu - když jsi členem podobně malých a nezviditelňujících se fandomů, můžeš mít ten pocit, že jsi objevila skvost, který ostatní přehlíží :>
Gin no Saji už nějakou dobu plánuju, už jen proto, že mangu kreslí Arakawa Hiromu a strašně mě zajímá, jak si poradí s naprosto jiným žánrem, než bylo FMA. Děkuju za připomenutí c:

Love Stage je čím dál tím méně smysluplné a s každou epizodou překvapí. Přesně, byť už se v poslední době v BL mangách moc neorientuju, určitě by se našla spousta lepších příběhů. Ale cílovým skupinám se asi líbí i tohle, bohužel.

Zankyou no Terror je zatím dobré. Sice stále netušíme, o co tam jde, ale v posledních epizodách se začalo rozvíjet něco velkého a vypadá to, že by to celé mohlo dospět k nějakému chytrému mind-blowing závěru. U toho typu anime holt člověk až do samotného konce neví, jestli se dočkáme nějakého dechberoucího rozřešení, ale věřím, že u ZnT to vyjde c:

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama