Yowamushi Pedal

13. července 2014 v 16:33 | pal |  reviews.

název: Yowamushi Pedal | 弱虫ペダル
autor: Watanabe Wataru | TMS/8PAN
žánr: shonen, sportovní
manga: vychází | 2007 - ?
anime: 38 epizod | 2013 - 2014
+ speciál YP: Special Ride (1 epizoda, 2013)

První sezóna Yowamushi Pedal aneb Koukejte, děti, takhle se má dělat správné sportovní anime. Cyklisti mě přesvědčili o tom, že sportovní anime se dá udělat i kvalitně; příběh o hledání přátelství a lásce ke sportu s trochou vtipu a té - pro sportovní shoneny již typické - anime přiteplenosti.
{ p ř í b ě h }

Onoda Sakamichi
je otaku. Svou vášeň pro 2D animaci však musel celou nižší střední potlačovat, protože spolužáci jeho nadšení nesdíleli. Světlem na konci tunelu byl nástup na střední Sohoku a začlenění se do tamního anime klubu. Jenže, ouha - anime klub byl pro nulové množství členů zrušen a Onodovi nezbylo nic jiného než znovu osamoceně každý týden jezdit pětačtyřicetikilometrovou trasu do Akihabary na svém jednopřevodovém kole po babičce. A pak se mu podařilo připlést se do cyklistického klubu a cesta za vítězstvím v Inter High mohla začít --- nebo taky ne. Protože Yowamushi Pedal je, více než klasické sportovní shonen anime o cestě za postem toho nejlepšího, příběh o přátelství a vzájemné podpoře a důvěře mezi členy týmu. Což je osvěžující, krásné a donutí vás to usmívat se na monitor jako měsíček na hnoji.

Stačí přidat dva další kousky do ústředního tria (tady je to zprvu rezervovaný Imaizumi Shunsuke, který se ale časem začne více otevírat týmu - a sledovat anime, ale to bych tak nevyzdvihovala - a Naruto? Naruko Shokichi, wannabe hlavní hrdina s hlasitými projevy ohnivé vůle), otravného zkušeného cyklistu, roztomilou manažerku, která je ale zároveň zarytý cyklistický nerd, cool kapitána, pár dalších milých senpaiů ze třeťáku a zamilovaný páreček druháků.

Zbývá už jen sestavit ten nejsilější tým a vyrazit na soutěž - výzvou všem cyklistickým týmům je každoroční Inter High, ve které tým Sohoku předešlý rok shodou nešťastných okolností neuspěl. Cílem není nic menšího, než zlatá medaile; jenže v cestě k ní stojí mimo jiné i neporazitelní a nezdolatelní soupeři z Hakone. A spousta dalších...


{ n á z o r }

Většinu anime tvoří prosté radosti spojené s účastí ve sportovním klubu vaší školy; úvodní závod prváků, každodenní trénink, training camp aka čtyři dny intenzivního team bondingu a, konečně, Inter High. A nejlepší na tom je, že byť přirozeně přejete Souhoku vítězství, nejde tam ani tak o výsledky závodu, jako spíš o utužení vztahů v týmu a prokázání magie přátelství v těch nejtěžších situacích. Onoda začíná jako asociální socka bez přátel a je strašně příjemné sledovat, jak postupem času potkává spoustu milých lidí a konečně začíná žít svůj anime život.

V Yowamushi Pedal máte právé, nefalšované přátelství. Shippeři sice mají prostor i tunu nenápadných návnad, ale vztahy mezi jednotlivými postavami můžete brát pouze jako kamarádské a nejsou o nic méně bohaté a zajímavé. Žádný levný fanservis, ale něco, co vás naplní optimismem a podobně povznášejícími stavy.

Krom toho je tu téměř každý charakter velmi dobře prokreslen, ať už se jedná o člena domácího týmu, ty, kteří se do týmu tento rok neprobojovali, nebo soupeře. HakoGaku je toho krásným příkladem; byť se jedná o protivníky, každý tu má svou backstory, ať už je to trauma z dětství nebo důvod, proč se snaží vyhrát. Díky tomu to nejsou "ti lidé, které musíte porazit, abyste se stali nejlepšími", ale "ti lidé, které uznáváte jako rovnocenné soupeře a těšíte se, až porovnáte síly ve férovém závodě". Další plusové body, protože pak máte možnost sledovat více než jen vztahy v rámci jednoho týmu a naskytuje se vám více různých úhlů pohledu.

Pak to jsou charaktery, které jsem, i přes vyvinutí značné snahy, stále tak nějak... nepochopila. Zatímco z HakoGaku, původních wannabe antagonistů, se časem vyvinou deuteragonisti, kterým s určitým sebezapřením původních instinktů začnete fandit stejně, jako Sohoku, opravdovým záporákem je pro první sezónu střední Kyouto Fushimi s tou zvláštní bytostí s pofidérní anatomií jménem Midousuji Akira, kterou jste už jistě někdy zahlédli, vlastníte-li tumblr. Midousuji, přezdívaný cyklistický titán, je mezi velkou částí fandomu neuvěřitelně populární, ale kult, na který v hlubinách internetu narazíte, ho až nepochopitelně idealizuje. Vzhled a slintání stranou, lidé, fakt vám přijde roztomilé něco, co se vykašle na členy vlastního týmu a neustále slovně napadá protivníky? Ugh, dnešní mládež. Zbytek jeho týmu tvořímalé bezvýznamné hranolky.


O kladech Yowamushi Pedal bych tu mohla básnit, ještě dlouho, takže, prostě - takhle se dělá sportovní anime. Napínavé, poutavé a přitom s notnou dávkou emocí a pozitivní zprávou publiku. Plus - v jakém jiném anime uvidíte v tom nejdůležitějším závodě kromě potu i lidi, co vesele jedou na kole a s úsměvem na tváři si zpívají znělku z anime o princeznách? Hm?

V krátkosti k technickým záležitostem - hudební zpracování je velmi slušné a koresponduje s laděním celého seriálu. Mne zaujal zejména první opening, ale i další písně jsou chytlavé a poslouchatelné. Animace nijak nevybočuje, ale má postačující úroveň a oproti manze, která - navzdory tomu, že nevychází tak dlouho - v prvních kapitolách stylem kresby pravděpodobně lehce překvapí v tom negativním slova smyslu. Na protahování si časem zvyknete. Cílová rovinka s přehledem vystačí na jedenapůl epizody, není přece kam spěchat, že. Nadbytečné minuty zlomových okamžiků jsou ale naštěstí dostatečně záživné. Malým bonusem pro ty, co vydrží až na úplný konec, jsou neuvěřitelně vtipné podendingové scény, které rozhodně nedoporučuji vynechávat. Nevíte, o co přicházíte.

První řada anime bylo krutě a nelítostně ukončena těsně před finálním závodem druhého dne Inter High, ale druhá řada by podle všeho měla začít vycházet už v rámci podzimní sezóny tohoto roku. Což je milé, protože anglický překlad mangy už nechutně dlouho stagnuje, zatímco na internetu se vesele rojí spoilery z nejnovějších kapitol od lidí, kteří ovládají japonštinu. Z toho, co prosáklo na tumblr - manga momentálně vstoupila do druhého ročníku střední hlavních hrdinů a vede si dobře. Jsem zvědavá, jak si autor poradí s dalším ročníkem Inter High, a pevně věřím, že to zvládne bez přílišného opakování motivů.

Fun fact: Japonsko bylo požehnáno stage play. Většinu času tam běhají s řidítky bez kola a tancují, ale na net pronikne jen máloco.

Yowamushi Pedal pro mě bylo příjemným překvapením, díky němuž jsem dospěla k názoru, že některá sportovní anime nejsou ani zdaleka k zahození. Plus, donutilo mě oprášit kolo a jít se občas projet okolo města, což určitě taky není na škodu. { 5 / 5 }, protože why the hell not.a oni prostě jedou a usmívají se
it makes my kokoro go doki doki..
verdikt:
{ 5 / 5 }
..
.
příběhcharakteryanimacehudbasubjektivně
45345


...
things that make your kokoro go doki doki
rozkošná přátelství
propracované příběhy postav
poendingové scény
prostor pro potenciální shipping
...
protahování zásadních momentů
.
.
.
.
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Sara Whitney Sara Whitney | Web | 13. července 2014 v 17:39 | Reagovat

Že bych tedy taky dala nějakému tomu sportovnímu anime šanci? :D
Momentálně se rozhoduji právě mezi Yowamushi Pedal a Ping Pong, nevím, které z nich si mám vybrat a tvoje vychvalující recenze mi taky zrovna nepomohla :D Co budu dělat? :D
Jinak, tvůj blog je vážně fajn, takže se určitě stavím častěji.^^

2 Pal Pal | Web | 13. července 2014 v 19:54 | Reagovat

Sara Whitney > Promiň, že přidělávám starosti :> O Ping Pong jsem toho moc neslyšela, dokonce se mi snad ani neobjevilo na dashi na tumblru. Yowamushi Pedal má rozhodně hezčí kresbu, ale to je tak jediné, co můžu posoudit. Přeju hodně štěstí při rozhodování - nebo, jednoduše, zhlédni obě.
Děkuju, Tvoje články se čtou taky dobře c:

3 potato potato | 14. července 2014 v 21:36 | Reagovat

nefunguje video :CC

4 Pal Pal | Web | 15. července 2014 v 18:58 | Reagovat

potato > Když jsem ten článek psala, ještě to šlo, ugh. Hlavně, že jde funguje Love Hime. Zkusím najít nějaké náhradní :>

5 Yuna Yuna | Web | 21. července 2014 v 12:43 | Reagovat

ehmmmmmm nom... uhm... přes valnou většinu času jsem při čtení recenze měla rozpolcené pocity jako wtf? hmmm that's interesting...

okay, sportovní anime bez fanservisu? Tohle si asi budu muset promyslet, ale každopádně si ho přidám na want-to-watch list XD aaa asi si počkám chvíli, jednak na druhou řadu a jednak na tu dobu, kdy nebudu mít rozkoukáno milion anime najednou ;-;

6 Pal Pal | Web | 21. července 2014 v 14:30 | Reagovat

Yuna > A/, priority, a b/, ono dost záleží na tom, co nazýváš fanservisem. Homobaiting se dá najít všude, když po něm člověk touží. V porovnání třeba s takovým Free!, které na fanservisu zakládá takřka vše, máš v Yowamushi Pedal stále skvělý příběh a dynamické vztahy mezi charaktery i bez unresolved sexual tension. Ale to ti nemůže zabránit v shippingu.
Je celkem smutné, že 'sportovní anime' je synonymem pro 'fanservis'.
Rovněž se omlouvám za působení jakýchkoli rozpolcených pocitů, ale na Yowamushi Pedal mohu pět jen a jen chválu c:

7 Yuna Yuna | Web | 23. července 2014 v 10:26 | Reagovat

[6]: jo je to svým způsobem smutné, ale sportovní anime jakby byly předurčeny k fanservisu... bohužel no, ale tak je spousta anime kde fanservis "není" či v přiměřeném množství. A nebo není vůbec. Jako já si vůbec nestěžuju za nějaký ten fanservis že ano :D ono to anime je i tak fajn, člověk nemusí vnímat ten fanservis.
ale jo, uvidím, třeba se na to kuknu :D

8 Pal Pal | Web | 23. července 2014 v 14:11 | Reagovat

Yuna > Já si taky nestěžuju, člověk se ostatně musí smířit s přítomností fanservisu naprosto všude, jinak by nemohl sledovat takřka nic. Jen rozlišuju 'příběh s charaktery, které jsou samy o sobě skvělé a dají se shippovat' a 'příběh s tunou laciného fanservisu, který v poslední chvíli vytáhne nálepku no homo' c:
Podívej, podívej, nebudeš litovat~

9 Nessa Nessa | E-mail | Web | 23. července 2014 v 14:40 | Reagovat

Celkom reálne som začala rozmýšľať o tom, žeby som si to pozrela. V mojom animeliste je celkom veľa takých vecí, ktoré by tam človek nečakal a ak sa pustím do tohto, tak to tam bude biť do očí všetkých čo sa pozrú :D V každom prípade kresba vyzerá dobre, animácia vyzerá dobre, príbeh vyzerá dobre, hodnotenia sú dobre.. I give it a try! :D

10 Pal Pal | Web | 23. července 2014 v 20:23 | Reagovat

Nessa > Pokud Tě moje recenze zaujala natolik, že dáš Yowamushi Pedal šanci, jsem jen ráda! Doufám, že se Ti bude líbit :>

11 Aya Aya | Web | 27. července 2014 v 17:11 | Reagovat

Ugh, čtu už druhou tvoji recenzi. Ta první mě donutila dojít k faktu, že miluju psaní tvých recenzí a čtení tvých skvěle vitpných názorů; teď jsem znova poklekla. Víc asi nemám co říct...

Pokud jde o YowaPeda, pamatuju si, jak jsem někdy loni na podzim procházela stránky se sportovními shoneny a hledala něco... zajímavého, něco originálního, něco co vypadá "fajn". Yay, cyklistika. Riskla jsem to. Za den jsem dala prvních 8 epizod? úplně jsem je zhltla? To se mi už děsně dlouho nestalo. Anime mě bavilo celý ten půl rok, každé pondělí jsem pilně čekala na nový díl a nemohla jsem se vzpamatovat, když mi došlo, že musím čekat týden na další.''' Jak popisuješ ty přátelské vztahy mezi týmem, už OPRAVDU dlouho jsem neviděla něco podobného. Bylo to téměř dokonalé zpracování, které se obešlo bez fanservisu, ale pokud je nouze, pořád se tam dá hezky najít. Mimochodem ty epizodky po ED byly fakt boží.:DDDD Imaizumi zpívající si Hime Hime, yaay, to nemá chybu.XDDD Vážně jsem čekala, že se dostanem až na konec Inter High, ale zas na druhou stranu jsem po zjištění druhé sezóny začala skákat vysoko, protože jsem byla radostí bez sebe, že toto anime jen tak nenechají otevřené!! ^^ Líbí se mi tu jak grafika, tak super OST, je to prostě sportovní pecka. DAla jsem 10/10, muahahah.

12 Pal Pal | Web | 27. července 2014 v 21:27 | Reagovat

Aya > Na tolik komplimentů nejsem zvyklá, ještě chvíli a dostanu infarkt /// Ale moc děkuju, jsem fakt ráda, že mi to tu někdo čte :>

Yowamushi Pedal je perfektní a člověk si ho zamiluje od úplného začátku. A pak se to ještě zlepší. Taky jsem doufala, že zvládnou aspoň dokončit druhý den Inter High, ale člověk má aspoň o důvod víc, proč se těšit na říjen. (I tak mám ale vždy v pondělí depresi, když mi dojde, že nebude nová epizoda.)

13 naoki-keiko naoki-keiko | Web | 13. srpna 2014 v 14:09 | Reagovat

Já na sportovní anime moc nejsem, ale na tohle se asi půjdu podívat :D ta recenze je fakt dobrá ;)

14 Pal Pal | Web | 20. srpna 2014 v 20:07 | Reagovat

naoki-keiko > Děkuju :> Yowamushi Pedal rozhodně doporučuju (a skvělý případ dobře napsaného sportovního anime je taky Haikyuu!!). Pokud se rozhodneš ho zhlédnout, doufám, že se Ti bude líbit C:

15 S c a r s S c a r s | Web | 4. října 2014 v 18:22 | Reagovat

Oukej, díky téhle skvělé recenzi si anime rozhodně zapamatuji a jakmile dokoukám seriál a následně i další anime, vrhnu se na to :D Musím ale zmínit, že jízda na kole je pro mě noční můra, takže doufám že sledování mě moc terorizovat nebude :D Nikdy totiž nevím, jak na mě sportovní anime zapůsobí! :D

16 Pal Pal | Web | 12. října 2014 v 10:38 | Reagovat

S c a r s > Děkuju a doporučuju~ Cyklistiku mám vcelku ráda, ale obecně taky nejsem žádný sportovní nadšenec a anime tohohle žánru hltám jedno za druhým :>

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama