Kuroko no Basket { I + II }

22. června 2014 v 19:31 | pal |  reviews.

název: Kuroko no Basket | 黒子のバスケ
autor: Tadatoshi Fujimaki | Production I. G.
žánr: shonen, sportovní
manga: 30 svazků | 2008 - 2014
anime: 25 epizod | 2012
+ Kuroko no Basket 2nd Season: 25 epizod | 2013 - 2014
+ celá řada speciálů

Když jsem příběhy basketbalistů s duhovými vlasy a nadpřirozenými schopnostmi strávila několik desítek epizod, došlo mi, že by bylo příhodné všechen ten čas nějak zúročit. Třeba napsáním recenze. Dámy a pánové, první a druhá série Kurokova basketbalu.

(Bylo by to jasné i bez duhy.)


{ p ř í b ě h }

Bylo nebylo, žily byla skupina pěti nadaných basketbalistů. Nazývali je zázračnou generací. Měli vlasy v barvách duhy. Vyhrávali jeden zápas za druhým. Byli neporazitelní. A pak skončila nižší střední a na její místo nastoupilo dospívání, hormony a s nimi i rozkol týmu. Každý nakonec nastoupil na jinou školu, ale cíl zůstal stejný; stát se tím nejlepším.

Zázračná generace měla ve skutečnosti šest členů, ale všiml si toho jen málokdo. Oním pověstným fantomem je chlapec jménem Kuroko Tetsuya; neumí ani pořádně trefit koš, ale díky odhodlání a lásce k basketbalu dovedl vyvinout techniku velmi účinného nahrávání spoluhráčům, která ho vynesla mezi členy generace zázraků. A kromě toho dovedl - narozdíl od zbytku svých bývalých spolužáků - udržet na uzdě sebevědomí. Kuroko nastoupí do prvního ročníku na Seirin, školu, jejíž basketbalový tým toho za dosavadní rok své existence moc dokázat nestihl. Tam si najde svého stereotypního deuteragonistu - Kagami Taiga se právě vrátil z Ameriky a touží se stát nejlepším basketbalistou v Japonsku. A Kuroko mu jedné krásné letní noci nabídne, že bude stínem k jeho světlu, a velké basketbalové homo dobrodružství může začít.


{ p o s t a v y }
Tuhle složku obvykle nevedu, ale zápletka je značně chabá, takže bude pravděpodobně účinnější představit vám v krátkosti účastníky zájezdu - Kuroka, Kagamiho a generaci zázraků.

Kuroko Tetsuya je protagonista. Kuroko je malý. Kuroko netrefí míč do koše. Kuroko... počkat, kdo je vlastně Kuroko? Byť si ho nikdo nepamatuje, jakožto šestý člen a fantom Kiseki no Sedai je určitým fenoménem. Kuroko je sice malý, bezvýznamný a malý, ale právě v tom je jeho síla; nikdo ho nevidí a proto může nenápadně přihrávat míč spoluhráčům. Často jim také říká romantické věci, jako třeba že je stínem k jejich světlu.
|| barvička duhy: světle modrá | skill: neviditelnost

Kagami Taiga je Kurokovo nynější světlo. Chce se stát za každou cenu nejlepším basketbalistou a i když není členem Kiseki no Sedai, postupem času se vypracuje na jejich úroveň. Narozdíl od Kuroka představuje onen archetyp hlavního hrdiny s nezlomnou ohnivou vůli, ale i přes poněkud agresivní postoj k většině věcí je to ve skutečnosti milý chlapec. Má rozdvojené obočí, na posezení sní padesát hamburgerů a má být bilingvní, ale jeho engrištinu slyšet nechcete.
|| barvička duhy: červená | skill: skákání + chození ve vzduchu

zbytek týmu Seirin: #2 (týmem adoptovaný pes s Kurokovýma očima), Aida Riko (silná a nezávislá žena, která zbořila tradici anime žen - manažerek a stala se rovnou trenérem, pořád ale neumí vařit), Kiyoshi Teppei (milý senpai s yaoi rukama), Hyuuga Junpei (kapitán, megane, nudista), Izuki Shun (senpai se zálibou be špatných puns), Koganei Shinji (cat-face senpai), Mitobe Rinnosuke (němý senpai) a pár dalších

Kise Ryouta je model. Je očividně velmi krásný, často spárkluje a má tisíce fanynek a řasy delší než většina ženských charakterů. K basketu ho inspiroval Aomine, protože je velmi über-cool. Má otravný zvyk přidávat sufix -cchi ke jménům lidí, jež respektuje. Má velmi vřelý vztah se senpaiem jménem Kasamatsu Yukio.
|| barvička duhy: žlutá | skill: kopíruje skilly jiných

Midorima Shintarou je tsundere a má neuvěřitelně dlouhé dolní řasy. Má zelené vlasy a oranžový dres, což z něj činí mrkev. Naivně věří v horoskopy a je autorem velice akurátního výroku, že Kuroko nemůže vyhrát, protože je Vodnář. Většinou s sebou tahá pofidérně vypadající lucky items a nocí na ruce obvaz, aby si náhodou nezlomil nehet. Jeho životní láskou je Takao Kazunari, který ho oslovuje Shin-chan a vozí ho rikšou do školy (they see me rollin' they hatin').
|| barvička duhy: zelená | skill: hází míč (Proto šel na školu Shutoku. Shootoku.)

Aomine Daiki je Kurokovo ex-světlo. Kdysi zbožňoval basket, ale nemohl nalézt sobě rovného oponenta, a proto zahořkl. Kurokovo jediné přání bylo, aby se zase při basketu usmíval, čehož se Kagamimu povedlo docílit. Často říká věci jako 'the only one who can beat me is me', což se nabízí jako předmět řady parodií. Manažerkou jeho týmu je Momoi Satsuki, na níž je kromě objemu hrduníku impozantní i vymýšlení skvělých strategií a má crush na Kuroka.
|| barvička duhy: tmavě modrá | skill: je über-cool

Murasakibara Atsuhi je titán, který utekl ze Shingeki no Kyojin. Jeho yaoi ruce jsou dvakrát větší než hlava vašeho průměrného basketbalisty. Vlastně už jen čekám na to, až mu ostatní místo snahy hodit přes něj míč začnou podbíhat pod nohama. Kromě běžných #just_titan_things má rád sladké. Nemá rád basket, takže většinu času jí nebo znuděně vypráví soupeřům o tom, jak je mocně zdrtí. V jeho týmu je mimo jiné i Himuro Tatsuya, Kagamiho childhood friend.
|| barvička duhy: fialová | skill: titan shifting

Akashi Seijurou je mysteriózním leaderem zázračné generace. Jeho oči byly na nižší střední červené, ale během prázdnin mu jedno zežloutlo. Nabyla jsem podezření, že je to geass, což by vysvětlovalo i to předvídání budoucnosti, které údajně předvádí při basketu. Taky má rozdvojenou osobnost. Zatím jsme ho viděli pouze psychopaticky se usmívat nad šachovnicí a útočit na Kagamiho nůžkami.
fun fact: je poměrně malý a dabuje ho Hiroshi Kamiya, takže čekáme, až začne lovit titány
|| barvička duhy: červená | skill: mind control??


{ n á z o r }

Děj je poměrně jednoduchý a místy dosti statický; oponenti jsou čím dál tím silnější, ale zlepšuje se i Seirin. Za faktor, který zachraňuje zápletku od neustále se opakujících věcí, považuji hlavně obrovskou diverzitu charakterů. Postupně jsou přidávány i zápasy jiných členů Kiseki no Sedai a nechybí ani prostor pro character developement. V tomto ohledu mi přišla druhá série mnohem dynamičtější a doufám, že se to do budoucna ještě vylepší.

Kuroko no Basuke je jedním z těch anime, které jsem začala sledovat, protože byla in. Pořád tak docela nechápu tu mánii; nesmírné popularity bylo očividně dosaženo hlavně dostatkem homo fanservisu. Většině hlavních postav je šestnáct, ale jako v každém správném anime naštěstí vypadají na dvacet. V mém případě je to, co mne nutí pokračovat ve sledování, spíše neskutečná absurdita drtivé většiny situací. Ono je to místy tak strašně seriózní, až se tomu člověk musí smát. Nejsem odborník na basket, ale i tak mohu konstatovat, že nejlepší hráči budou pravděpodobně mahou shoujo, protože to, co předvádí, moc uvěřitelně nevypadá. Druhá sezóna tomu nasadila korunu se svou zónou; stavem, v němž lze využít veškerý potenciál a danému hráči jdou z očí blesky v barvě jeho vlasů.

Není to vůbec špatné anime, jako oddychovka to za zimních večerů celkem zahřeje (jednou skončím s narážkami na orientaci basketbalistů, ale dnes není tento den). Kromě pseudo basketbalu se tam občas vyskytne i nějaký ten vtip nebo výňatky ze života středoškoláků. Mangu nečtu, ale co jsem slyšela, momentálně se už asi rok řeší finální arc - pravděpodobně ten jediný zápas natáhnou na celou sezónu -, takže budoucnost mangy i třetí sezóny závisí na tom, jak to autor dokáže zakončit či prodloužit bez zbytečného opakování. Na druhou možnost bych moc nespoléhala, neboť už teď jsou postavy často tlačeny ke svým limitům, sypou z rukávů všechny tajné triky a podnikají extrémní prvky jako chození ve vzduchu. Což je sice hezké, ale zamysleme se na chvíli nad tím, jaký level-up by tak ještě mohl případně v druháku nastat. Vzhledem k popularitě se ale obávám, že za chvíli vytáhnou světelné meče nebo tak něco.

Kresba se v druhé sezóně zlepšila, ale k zahození není ani v první. Samozřejmě, že nejlepší animaci mají zápasy a v jiných scénách se jim to občas trochu rozjíždí, ale i tak je grafická stránka velmi slušným průměrem. Openingy a endingy jsou poslouchatelné a velmi zdařilým krokem jsou písně jednotlivých chrakterů.

Snaží se, ale příběh není geniální a ve srovnání třeba s takovým Haikyuu!! je zřejmé, že sportovní anime jde udělat i mnohem lépe. Za druhou sezónu snad i ty tři hvězdičky.


..
verdikt:
{ 3 / 5 }
..
.
příběhcharakteryanimacehudbasubjektivně
24443


...
diverzita charakterů
fanservis
občas je to velmi vtipné
.
...
stereotypní děj
fanservis
prodlužování zápasů
neporazitelné týmy
.


Kuroko no Basket je jedním z těch anime, o nichž se nejvíce dozvíte z náhodných crack videí. Enjoy.

 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Sara Whitney Sara Whitney | Web | 5. července 2014 v 11:36 | Reagovat

Konečně někdo, kdo tohle anime nechválí, kudy chodí. :D Taky tu mánii moc nechápu, nepřijde mi to ničím zvláštní, co jsem si tak zjišťovala (anime jsem neviděla a ani se na to nechystám), je to prostě sportovní anime se spoustou fanservisu, které snad překoná jen Free :D
Kdybych kdy dostala chuť sledovat sportovní anime, vyberu si raději již zmíněný Yowamushi Pedal nebo Ping Pong, který vypadá velmi nadějně.^^
Co se týče nadsazování, to zřejmě mají Japonci rádi, hlavně co se týče sportovních výkonů, kdysi, ve svých otaku začátcích, jsem viděla anime Kaleido Star, které se odehrávalo v cirkusu a točilo se kolem akrobacie, ano, některé jednodušší věci by určitě šlo provést, ale to, že se hlavní hrdinka při některých kouscích vznáší tak deset minut ve vzduchu a gravitace pro ni zřejmě neplatí, mi přišlo vážně vtipné. :D

2 Bee Bee | Web | 5. července 2014 v 19:12 | Reagovat

Tvoje recenze je ta nejlepší, kterou jsem kdy četla a plně s ní soucítím, ačkoliv jsem viděla jen nějakých 5 dílů. (???) KnB je parodie na parodii parodie basketballu, ale jelikož to má drahá onee-chan žere, nejspíš se na to nakonec budu muset dokoukat. Ale jak to tak popisuješ, nakonec si to užiju s hrnkem kávy v ruce, protože skrytý shonen ai je moje oblíbená komedie pro letní večer. So, touhle recenzí sis vysloužila moje pravidelné sledování tvého blogu!
A co se týče barviček vlasů, musíš na to jít logicky. Opačné barvy=new páring, you know!

3 Pal Pal | Web | 6. července 2014 v 12:37 | Reagovat

Sara Whitney > Taky vždycky ráda narazím na někoho, kdo se na Kuroko no Basket dívá aspoň trochu realisticky c: Ping Pong jde zatím zcela mimo mě, ale třeba takové Haikyuu!! mě v poslední době čím dál tím víc mile překvapuje.
To nadsazování zase chápu a tolik mi nevadí, i když vím, že sportovní anime jde udělat i bez nadpřirozených schopností. A je to i docela legrace, jen, jak už jsem zmiňovala v článku, opravdu nevím, jak chtějí vyřešit finální zápas, který už běží bezmála čtyřicet kapitol a v zóně jsou snad už úplně všichni :'D

Bee > Ono Kuroko no Basket může být i celkem příjemná podívaná, záleží na přístupu. Když se na to člověk dívá s nadhledem, může si sledování i celkem užít.
Opačné barvy jsou jasná věc :D
A moc děkuju (ugh ještě se začnu červenat), jsem ráda, že to někoho baví číst c:

4 Aya Aya | Web | 6. července 2014 v 20:53 | Reagovat

Haha, tuhle recenzi jsem si musela číst 3x po sobě; je to ta nejlepší recenze, kterou jsem kdy četla, opravdu!!
Mám ráda KnB nejspíš proto, že to beru velmi s nadhledem, jak píšeš, a baví mě to nejspíš právě i proto, i když občas mě to nutí to brát až smrtelně vážně. :D Tohle anime mě tak jako tak strašně chytlo (chybí mi všude u něj tag "fantasy") a přivedlo ke spoustě dalším sportovním anime, za co mu jsem dost vděčná. (No nadpřirozené schopnosti a duhové postavy mě nejspíš vždycky nějak táhly, lol) Jak Bee zmiňuje (JÁ JSEM TA DRAHÁ ONEE-CHAN, lolz) tu parodii na parodii parodie basketbalu, tak strašně mě to baví, protože je to tak vtipné svým obsahem (pořád ale má co dělat, aby dohnalo 24 minut neustávajího smíchu v slzách u Free!, a snad se to nikdy nestane....). Jsem dost zvědavá na to ukončení a taky jsem zvědavá na porovnání se Slam Dunk.

Jinak máš fakt skvělý blog a články, dala jsem si tě do sledování, tak tu můžeš čakt mé návštěvy častěji.:> Snad ti tu nebudu vadit.XD

5 Pal Pal | Web | 13. července 2014 v 16:39 | Reagovat

Aya > Jak už jsem tu zmiňovala, s dostatkem nadhledu je KnB fajn. Ta poznámka o potřebě 'fantasy' tagu je trefná, aspoň by to člověka připravilo na všechny ty podezřelé skilly, co tam předvádí.
Děkuju, budeš tu vždy vítána! :>

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama