# 1 | wow. much anime.

26. dubna 2014 v 20:34 | pal |  updating.
Rozhodla jsem se napsat pár postřehů o anime, která momentálně sleduji, ale stále ještě vychází / jedná se o OVA / je všeobecně velmi nepravděpodobné, že bych je dokoukala či o nich v nejbližší době napsala recenzi. Zapisování prvních dojmů mi vůbec přijde jako fajn věc, protože k pořádnému hodnocení se mnohdy ani nedonutím a potřebuji si trénovat vyjadřování. obsah: Haikyuu!!, Shingeki no Kyojin OVA #2, Soul Eater NOT!, Mekaku City Actors, SKET DanceHaikyuu!! | e03 | V poslední době se roztrhl pytel se sportovními anime se silným homoromantickým podtextem a Haikyuu!! je jedním z těch, které se v této podivné vlně snaží získat popularitu. Přezdíváno, je, přirozeně, anime o volejbalu a zápletku čerpá ze stejnojmenné mangy. Když už jsem v rámci vědeckého zkoumání fenoménu sportovních anime úspěšně zhlédla i Kuroko no Basuke, rozhodla jsem se, že dám šanci i volejbalistům; kór, když mají mít zatím jen dvanáct epizod.

Hinata Shouyou chce hrát volejbal, ale na jeho škole tuto potřebu nikdo jiný nesdílí a tak trénuje sám. Na poslední chvíli přinutí několik spolužáků k utvoření týmu, ale hned v prvním zápase stanou proti elitě přezdívané král kurtu. Kageyama Tobio Hinatův tým mocně zdrtí a Hinata přísahá, že ho jednoho dne porazí. Po roce tréninku nastoupí na vyšší střední Karasuno, utíká do tělocvičny, aby co nejrychleji začal pracovat na uskutečnění svého snu a - zjistí, že je v prváku spolu s Kageyamou. Smůlička. Vzhledem k tomu, že se nedokážou smířit s přítomností toho druhého v týmu - a Kageyama má zatím nevysvětlené trauma ze svého přízviska -, senpaiové jim nakážou spřátelit se a vyhrát zápas proti zbytku prváků. Začíná strastiplná cesta, která pravděpodobně skončí přátelstvím, spoustou slz a tumblrem zaplněným gifsety.

Za ty tři díly jsem toho nestihla moc vysledovat, takže dosavadní příběh považuji za vcelku vysoký průměr s několika dobrými vtipnými momenty. Hlavní hrdinové jsou za těch pár dílů více než snesitelní, senpaiové se zdají být v pohodě a začínají se objevovat i postavy dalších spoluhráčů. Děj zatím ubíhá velmi svižně a pokud si udrží příležitostný humor a odlehčenou atmosféru bez zbytečného angstu a řečí o ohnivé vůli, nebudu mít s dalším sledováním vůbec problém.
Shingeki no Kyojin | ova02 | Zatímco první OVA byla seriózním příběhem, který je poměrně důležitý a naznačuje, jakým směrem se bude dál vyvíjet zápletka, OVA číslo dvě je tak nějak pure crack a splnění přání všech fanoušků. Nikdo to nečekal, ale rozhodně to stálo za to. Děj spočívá ve sporu mezi Sashou a Jeanem, který se značně podnapilý Pixis rozhodne vyřešit kuchařskou soutěží. Kdo uvaří lepší jídlo, vyhrává. A pak... lze to vůbec sesumírovat? Was this OVA even real? Předělaný opening zaměřený na Jeana. Strašně cool Sasha fackující Reinera a lovící divoké prase. Jeanův tým snažící se jí zastavit. Armin?? Flashbacky z Jeanova dětství. Sashino oblečení. WHAT THE ACTUAL FUCK. Jean nakonec jako pravý Francouz vyhraje s omeletou, protože Sasha v opojení masem zapomene na brambory, ale nejdůležitějším momentem je beztak Mikasa.

Ač je velmi obtížné sesumírovat, co se tam vlastně dělo, OVA byla perfektní. Oceňuji, že si autoři dokážou dát práci s tím vymyslet něco opravdu vtipného a záživného, něco, co všichni fanoušci v době čekání na novou sérii bezpodmínečně potřebují. Vážně, spousta speciálů u jiných anime je nudná. Ale titáni nikdy nezklamou. Očekává se i třetí OVA; po kontrastu mezi prvními dvěma těžko říct, o čem bude. Ale pevně věřím, že bude rovněž skvělá.
Soul Eater NOT | e02 | Zkratka NOT podle všeho znamená Normally Overcome Target, patrně však naznačuje i něco jiného, protože tohle vskutku není Soul Eater v podobě, již si pamatujeme. Z oné staré dobré klasiky tak, jak ji známe, zbyl pravděpodobně pouze design DWMA a to otravné sluníčko. V prvním díle se mihlo několik důležitých postav, ale jinak je to všechno barevné, rádoby roztomilé a naivní. Reálie tytéž, příběh s naprosto jinou atmosférou.

Harudori Tsugumi je zbraň, ještě tak docela si neuvědomuje zákonitosti předměty a svět, který se před ní otevírá. Nastupuje na DWMA a seznamuje se s Tatane Meme, která pravděpodobně trpí sklerózou a Ayou Hepburn, tsundere aristokratkou toužící objevovat svět podřadných peasants. Tsugumi doufala, že budou muži bojovat o to, aby mohli být její meister, ale nakonec se dostala do milostného úhelníku poněkud jiného druhu. Dobrodružství může začít.

Nah. O předlohu jsem zavadila před lety a moc si toho nepamatuji, doufala jsem tedy, že i přes zavádějící obálku a anotace si volné pokračování zachová alespoň atmosféru. Ale... co? Odkdy je ten svět tak světlý a optimistický - na druhou stranu, co měla být ta divná pokojská? Co je zápletka? ??? A hlavně, kde jsou jejich nosy? Nosy jsem na SE vždy zbožňovala, stejně jako halloweenskou atmosféru a všeobecně originální a neotřelou kresbu. Já nevím, pro podobně laděné věci jsem nikdy neměla moc pochopení, ale za zkoušku to stálo. Pravděpodobně zkusím ještě pár dílů, ale už teď je mi jasné, že se děj ubírá cestou, která rozhodně nebude můj šálek kafe.
Mekaku City Actors | e03 | Myslela jsem si, že jsem deifinitivně vyrostla ze stadia poslouchání Vocaloidů, ale pak přišel Kagerou Project. Základním kamenem je série písní nazpívaných Miku nebo IA /která má mnohem příjemnější hlas/. Vyprávět děj je velmi těžké, ale atmosféra působí skvěle, grafické zpracování je nadmíru zajímavé a většina charakterů působí na první pohled velmi sympaticky, což se zase tak často nestává.

Středobodem zápletky je gang Mekakushi Dan /Blindfold Organization/ zahrnující řadu lidí, které spojují schopnosti související s očima. Děje se tam spousta věcí, někteří členové zemřeli a jiní jsou počítačové programy. A všechno ostatní by bylo a/ dlouhé na popisování a za b/ jeden velký spoiler. V mnoha ohledech je to neskutečně fascinující. Máme tu obrovskou diverzitu charakterů, které se nezdají trpět identitou Mary Sue a dozvídáme se jejich silné i slabé stránky, což je činí mnohem přístupnějšími a dává jím to více potenciálu do budoucna.

Krom písní a mangy jsme se tedy nakonec dočkali i anime. První díl s sebou přinesl i vlnu rozporuplných názorů, především kvůli animaci - nečekala jsem žádný zázrak, ale ani ne to, že bude polovina prvního dílu více či méně černobílá. Když nemáte peníze na animaci, jsou barvy to, co může odvést pozornost od poněkud zvláštních linií. Druhá a třetí epizoda na tom byly podstatně lépe a ten stylizovaný futuristický koncept je nakonec taky velmi pasující a zajímavý. Jakožto další pohled na situaci, která byla již několikrát popsána či naznačila, je to skvělé. Ve sledování přirozeně plánuji pokračovat a nemůžu se dočkat toho, jak budou v anime ztvárněny další příběhy. Plusové body patří openingu, ten je po grafické stránce perfektní.SKET Dance | e60 | Kromě vycházejících anime mám momentálně rozkoukané i dílo jménem SKET Dance, k němuž jsem se chtěla dostat už hodně dlouho. Traduje se, že je to něco jako středoškolská verze Gintamy - konec konců, mangaka začínal jako asistent u autora Gintamy, takže měl spoustu času pochytit něco o tom, jak vytvořit dokonalou komedii.

Na střední škole Kaimei existuje klub snažící se pomáhat studentům s jejich problémy. Většinu času se jen nudí, hrají divné hry nebo se stávají obětmi pokusů chemikáře, navzdory tomu ale čas od času opravdu pomáhají lidem. S afro parukami. Leaderem a zakladatelem je Fujisaki Yuusuke aka Bossun, na první pohled neschopný hlavní hrdina, který ale občas dovede mile připravit. Následuje Onizuka Hime aka Himeko, silná a nezávislá žena s hokejkou a Usui Kazuyoshi aka Switch, otaku mluvící výhradně přes počítačový program a zdroj většiny informací. Po vzoru Gintamy se postupně rozšiřuje skupina vedlejších charakterů, jakousi opozici pak představují členové studentské rady. A pořád je to dosti bizarní a absurdní.

SKET Dance dokáže být neuvěřitelně vtipný, nedosahuje však zcela úplně kvalit již několikrát zmíněné Gintamy. Nejsem si jistá, čím to je - pravděpodobně v humorných prvcích nejdou až do takových extrémů, pořád neparodizují, moc se nesnaží o prolomení čtvrté stěny a na druhou stranu nedovedou v pravou chvíli udělat z příběhu něco dojemného (minulosti hlavních hrdinů mi přišly až moc umělé). Když ale dáme tohle stranou, je SKET Dance velmi příjemná podívaná plná autentického humoru, která rozhodně stojí za zhlédnutí. Zbývá mi ještě nějakých sedmnáct dílů a jsem zvědavá na finále.

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Sakura Minamino / Tweedledee Sakura Minamino / Tweedledee | E-mail | Web | 1. května 2014 v 10:44 | Reagovat

Panebože, to ze Soul Eatera udělali K-On! nebo co? o__O I don't want to live on this planet anymore. D:

2 Pal Pal | Web | 2. května 2014 v 20:54 | Reagovat

Tweedledee > Nah, ne tak docela. Je to spin-off se zcela jiným žánrem; manga je evidentně ve stejném stylu, takže se to dalo očekávat. Ale i tak jsem doufala ve špetku starého dobrého SE. Evidentně jsem to přecenila.
Některé věci je zkrátka lepší ignorovat. :'D

3 Yuna Yuna | Web | 22. června 2014 v 19:24 | Reagovat

Za prvé: s Haikyuu s tebou naprosto souhlasím, ale já, jakožto správný per- I mean,... fanoušek ya- I mean hom- I mean sportu /Jo, všichni mi to žerou/ se na to musím prostě dokoukat XD navíc ten chibi se mi líbí owo
za druhé: Soul Eater not mi přijde jako blbost a za třetí: na MekakuCity Actors se musím podívat za každou cenu /miluje Vocaloidy i Kagerou project/ punkt. :D

4 Pal Pal | Web | 3. července 2014 v 18:56 | Reagovat

Yuna > To, co jsem tady psala k Haikyuu!!, je ještě poměrně chladné shrnutí. Teď už jsem v tom až po uši a úplně zbožňuju celé anime a fandom a chraktery protože prostě asdfghjkl; je to perfektní. Fakt, ta atmosféra je skvělá, takové KnB by se volejbalistů mohlo leccos naučit. A taky mají perfektní výrazy :D
Je, od doby publikování tohoto článku jsem neviděla ani jeden z nových dílů a ani to už tak nějak nemám v plánu. Chápu, že to je vytvářeno se záměrem udělat shoujo pouze v reáliích původního SE, takže to prostě budu raději ignorovat c:
U Kagerou Project doporučuju nejdřív zhlédnout písničky / přečíst si mangu, anime je s kvalitou animace dosti odstrašující a musím říct, že způsob zakončení se mi moc nelíbil.

5 Pal Pal | Web | 3. července 2014 v 18:57 | Reagovat

btw děkuju za komentář, vždycky skoro brečím štěstím, když zjistím, že si ještě někdo dá tu práci to tu číst :D

6 Yuna Yuna | Web | 4. července 2014 v 16:54 | Reagovat

[4]: Tak to abych se zase k Haikyuu vrátila a začala se pořádně dívat no :D (+ další asi 15 rozkoukaných anime + další anime co chci skouknout...)
Ty písničky znám no, mangu jsem ovšem ještě nečetla xD ale jsem na to moc líná
A nz :D Už tady zase budu stalkovat XD

7 Pal Pal | Web | 4. července 2014 v 18:14 | Reagovat

Yuna > Já taky poslední dobou mangu moc nečtu, u KagePro jsem se též moc daleko nedostala, ale pořád je to lepší než anime :'D
Jen do toho, jsi tu vždy vítána cc:

8 Aya Aya | Web | 25. července 2014 v 9:34 | Reagovat

Oh, to je velmi obsáhlý update! Já velmi ráda využívám psaní updatů o sledování anime a už se to u mě stalo nějakým pravidlem.XD Jo a musím ti pochválit nový design, než na to zapomenu někde na konci dlouhého komentu; taky říkám, že v jednoduchosti je krása! Akorát mám z obou stran asi centimetrové bílé okraje, to moje blbé rozlišení. ><

Neviděla jsem ani jedno ze zmíněných anime, ale na všechny se nějak postupně chystám. Haikyuu dostane asi přednost jako první. Mě velmi oslovila sportovní anime bez ohledu na dávky homoerotického materiálu, tak jsem zvědavá, jak se bude vyvíjet zrovna tohle, co vypadá poměrně nevinně. O tom, že mělo začít na jaře vycházet,vím asi rok, a docela jsem se na něj těšila, akorát čas na sledování anime je někde fuč. Haha. To anime má taky docela zvláštní grafiku.

K SNK OVA jsem se ještě vůbec nedostala, akorát mi přišlo pod vědomí, že tuto sezónu vyjde už OVA #3. Trochu mám tušení, v jakém duchu se nese první OVA,ale o druhém jsem toto naprosto nečekala.:D Jsem velmi šokovaná obsahem a fakt se těším, jak se u toho budu smát, protože snad ani jiná možnost není.XD Moc takovéto speciály nemusím, ale ten kontrast s původní TV sérií je opravdu neskutečně boží! :D

Pokud jde o SE Not!, držím v sobě velké zklamání, že tato série byla vůbec vypuštěná do světa, protože se v ní může vyžít maximálně určitá skupina lidí okouzlena naivními lolitkami a ani těžcí fanoušci SE nemůžou být "naplněni" nečím, co měla původní série. Myslím, že po sérii SE ho žádný takový spin off nemůže nahradit, hlavně po tom, co jsem přečetla celou mangu a pak i útržek z Not!. Nejspíš se kouknu na pár dílů, abych se hystericky zasmála a připomněla si hlasy pár známých hrdinů, které se tam občas nachomýtnou.

K Mekaku city actors nemůžu říct víc, než že si sérii teprv stahuju, protože mě v sezóně, tuším jarní (?), poměrně zaujala. Mám ráda příběhy silné na postavy, takže mi to kvůli tomu padlo do oka i podle anotace na MALu. Tvůj názor mě jen nakopnul.

O SKET Dance čtu poprve nějakou recenzi na českém blogu! Nevím, jak se ke mně toto anime vůbec dostalo, ale mám ho už přes rok v animelistu. (Možná díky nějakému dabérovi; ano, i takhle se člověk dostává k anime, lol). Ne, spíš to bude ta nepatrná podoba s Gintamou, protože Gintama je pro mě TOP # 1, ahaha. Takové středoškolské zpracování Gintamy, hah, to jsi napsala hezky. XD MYslím, že toto anime bude víc než dobré a je fajn narazit za čas na něco, co má víc jak 24 epizod. Taky to nebudu se sledováním zdržovat.

9 Pal Pal | Web | 27. července 2014 v 18:28 | Reagovat

Aya > Updaty jsou fajn, člověk si může psát náhodné názory a nemusí se snažit o nějaké smysluplné uspořádání myšlenek tak, jako u recenzí :>
Děkuju!

Haikyuu!! je perfektní a rozhodně si zaslouží dostat přednost před čímkoliv jiným.
SNK OVA je boží, jsem zvědavá na tu následující.
Mě hlavně irituje, že SE Not! těží z popularity původní série, i když s ní nemá vůbec nic společného. Na připomenutí a zasmání se je prvních pár dílů asi ideální, jen si musíš u postav z původního SE představit místo té tečky klasické souleaterovské nosy :'D
U MCA doporučuju nejdřív zhlédnout písničky (je jich tuším patnáct a jsou s anglickými titulky k nalezení na Youtube), pak bude všechno mnohem srozumitelnější a nespojíš si ten příběh s místy katastrofální animací v anime :>
Na SKET Dance plánuju napsat plnohodnotnou recenzi. Na něco tak geniálního jako Gintama nemá, ale je fajn.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama