Rhodes, Morgan: Soumrak království

25. ledna 2014 v 20:38 | pal |  reviews.
Soumrak království | Falling Kingdoms | fantasy, young adult
autorka: Morgan Rhodesová | překlad: Hana Březáková | počet stran: 392 | Egmont 2013


První z povánočních recenzí, snad v budoucnu vypotím i něco málo o zbylých knihách. Tentokrát spíše zklamání než překvapení, ale každá recenze nemůže být doporučující. Potřebovala jsem světu sdělit svůj názor.
Anotace hlásá, že se jedná o jedinečný příběh ve stylu Písně ledu a ohně, což je podle mne zároveň zásadním kamenem úrazu. Člověk očekává něco úžasného a nedostane to. Už od začátku jsem si říkala, že je trochu nadsazené srovnávat něco s prací George Martina, ale i přesto mne Soumrak království zklamal.

Kontinent je rozdělen na tři státní útvary; Auranos, Limeros a upadající Paelsii. Druhá nejstarší dcera auranoského vládce, princezna Cleo, se s přáteli vydává na výlet do Paelsie, kde se zaplete do menší hádky o cenu vína. Přirozeně to vyústí v něco většího; jeden z jejích společníků, Aron, zabije kupcova syna a dá tak zbylým dvěma zemím perfektní záminku spojit se a zaútočit na Auranos.

Kniha má čtyři hlavní postavy. Cleo se vydává do nepřátelské Paelsie nalézt lék pro umírající sestru, k tomu se marně snaží zrušit zasnoubení s Aronem (s nímž má utajovaný románek z jedné noci, kdy do krapítek přehnala s vínem), které chytře vymyslel její otec, a zamiluje se do svého (posléze zavražděného) strážce. Jonas Brothers je druhým a zatím úspěšně přeživším synem prodavače vína. Touží pomstít bratrovu smrt, a proto se vyspí s dcerou náčelníka Paelsie (kariéra přes postel ftw!), aby se dostal do centra dění. Syn limeroského krále, Magnus, má až nezdravě moc rád svou sestru Luciu. Plot twist; je adoptovaná. Plot twist 2; je kouzelnice.

Pak vypuká válka, spojenecká vojska Limerosu a Paelsie dobýjí Auranos a limeroský král posléze velmi pragmaticky zabije paelsijského náčelníka. Cleo se po smrti sestry stává dědičkou trůnu, nicméně je zajata, Jonas Brothers je silně frustrován, Magnus pravděpodobně stále zmítán protichůdnými city a Lucia na tom po nějakém tom čarování taky není zrovna nejlépe. Je jedno, že vám říkám spoiler, protože za a) je bohužel od začátku jasné, jak to dopadne a za b) se vás tu snažím odradit od čtení.

Co mne irituje nejvíc je to srovnání s Písní ledu a ohně, protože tohle je naprosto průměrná věc. Podobnost vidím leda tak ve formě podání děje - er-forma, avšak každá kapitola se zaměřuje pouze na jednu postavu. Jenže Martin tohle dokáže dotáhnout k dokonalosti, tady mne to do děje tak moc nevtahovalo.

Co vás tedy čeká? Předvítatelný děj bez charakterních postav, jen teenageři pod vlivem hormonů. S žádným s hlavních hrdinů jsem nesympatizovala a nikdo mi nepřišel dostatečně zajímavý. Jediný pozitivní fakt je velmi svižné tempo vyprávění, což byla věc, která mi umožnila dočíst knihu až do konce. Nechápu výše uvedené přirovnání - nejsou tam chytré intriky, porno ani draci. Jsem zklamána.

Taky se samozřejmě mohu mýlit; možná, že se jedná o pouhou předmluvu k něčemu fantastickému - kdo ví, třeba v následujících dílech hlavní hrdinové dospějí a začnou dělat něco působivého pro dostatečné zaujetí čtenáře. Ale první díl mne moc neoslovil.

{ 1 / 5 }, svůj okruh příznivců si to nejspíš najde, ale rozhodně to není můj šálek kafe.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 brotato brotato | 25. ledna 2014 v 21:14 | Reagovat

Dobře, čekala jsem, že jsi celou dobu přeháněla ohledně toho, jak špatné to je, ale evidentně jsem se mýlila. Neboť tohle nesahá asoiaf ani po paty. Upřímně řečeno, poté, co jsem narazila na anotaci týkající se Zlatého kompasu, v níž byl přirovnán k Tolkienovi, se už ničemu nedivím.

2 Pal Pal | Web | 25. ledna 2014 v 22:00 | Reagovat

nee-chan > V synopsi originálu píšou, že se jedná o YA verzi GoT, což už je dosti odrazující. Bohužel, v českém vydání vynechali ten první fakt.
Přirovnání Zlatého kompasu k Tolkienovi je též dost nadsazené, ale o tom už jsme mluvily. c:

3 KO KO | Web | 2. ledna 2018 v 0:21 | Reagovat

Báje říká, že ostrov Rhodos se objevil z moře. Ochrannou ruku nad ním držel bůh Poseidón a později jeho dcera Rhodé, kterou měl s Halií. Rhodos je největším ostrovem Dodekanéského souostroví. Zdejší mu říkají Ostrov věčného slunce. Rhodos se totiž může pochlubit až 330 slunečními dny do roka. Na svazích zdejších hor je pěstována známá vinná réva, ze které obyvatelé vyrábější lahodná vína. Ostrov je v současnosti velmi kosmopolitní, mimo Řeků tu žije též řada přistěhovalců. Na pobřeží Rhodu se táhnou rozlehlé písečné i oblázkové pláže, které jsou střídány malebnými zátokami. Na nejjižnějším výběžku poloostrova Prasonisi leží v písečné úžině ráj kiterů a surferů.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama