Shingeki no Kyojin

17. října 2013 v 20:45 | pal |  reviews.

Shingeki no Kyojin
/Attack on Titan/
Počet epizod: 25
Manga: Hajime Isayama
Anime: Wit Studio, Production I.G.

That's it, that's the show.
Tohle je oficiální plakát. Opravdu. Vážně. Fakt.
Ok, pardon, oficiální je tady. For real.Doporučuji klikat na odkazy a pouštět si videa, neb práce některých zasloužilých členů tohoto fandomu shrnou Shingeki no Kyojin mnohem lépe, než já. Chtěla jsem napsat seriózní recenzi, ale... nejde to.

Shingeki no Kyojin je - dle mého skromného názoru - nejlepším anime léta /nedáváte-li přednost no hetero plavání, ale o tom zase jindy/ a pravděpodobně jednou s nejvíce sugoi věcí vůbec. Je tam poutavá zápletka, zajímavé charaktery a tedy i spousta potenciálních shipů, víceméně dystopický svět, skvělá animace soubojů a, co si budeme namlouvat, podvazky. Pak jsou tam taky titáni.

Z historického pozadí je známo, že si lidstvo žilo v klidu a míru and then everything changed when the titans attacked. Poté, co titáni - titány rozumějme přerostlé vesměs humanoidní parodie na lidskou anatomii bez kopulačních orgánů; ukázky níže - vesele snědli většinu populace, zbytek lidstva za mysteriózních okolností vybudoval tři vysoké zdi a jakožto řešení nedostatku potravy a potřeby rychlého přesunu armády laskavě přenechal titánům k snědku několik okrajových měst, aby elita přežila.

V této jistě velmi utopické a záviděníhodné realitě začíná příběh chlapce jménem Eren Jaeger. Jednoho krásného dne si jeho město vyhlédl gang titánů jakožto svačinku. Eren při neočekávaném pikniku přišel o matku, přísahal všem titánům epickou pomstu a svou velkou cestu započal vstupem do armády spolu se svou cool badass kamarádkou/osobním bodyguardem Mikasou Ackerman - už jsem mluvila o tom, že v Shingeki no Kyojin je spousta silných a nezávislých žen, jejichž charaktery nejsou redukovány na milostný zájem hlavního hrdiny, jak je tomu zvykem? - a Arminem Arlertem, který je pravděpodobně ztraceným evolučním stupněm mezi Picem a He-Manem a podle všeho má dvojče jménem Legout.

Po nějakých těch létech výcviku a seznamování se s vedlejšími charaktery se před zdí opět objevil Colossal Titan se svými nohsledy a snědli většinu výše zmíněných vedlejších charakterů. Pak snědli Erena. Ano. Autor Shingeki no Kyojin si jen tak v páté epizodě povraždí hlavní aktéry. Yay. Naštěstí, Erenova vůle byla natolik ohnivá, že se z titáního trávícího traktu dostal a sám se přeměnil na titána. Omg plot twist. Nastává ne zrovna hezká situace, neb většina autorit si v pohodlí za zdmi neuvědomuje hrozbu titánů a předpokládá, že nejlepší by bylo Erena a evidenci o jeho přeměně rychle a výhodně zlikvidovat. Ale zabít hlavního hrdinu podruhé by již pravděpodobně neprošlo a proto je Eren, po zapečetění probořené zdi a získání alespoň minimální důvěry, svěřen do péče Scouting Legion. Scouting Legion je zvláštní sebranka - popravdě, která příčetná bytost by se dobrovolně vydala lovit titány, když může v pohodlí zdí pojídat brambory - čítající lidi jako Erwin Smith Commander Handsome, Hanji Zoe s krapítek nezdravou obsesí na titány, Hannibal a Levi Rivaille Ravioli-heichou, metr šedesát nejlepšího člena armády s úchylkou na čistotu. Krom toho se tam občas ty z vedlejších postav, které se ještě nestihly nechat sníst - některé z nich jsou podle všeho další titan shifteři, jiní jsou ve skutečnosti koně a dalším jde pouze o brambory.
S tímto hvězdným obsazením započíná sebevražedná mise s cílem získat zpět jednu ze zdí a zároveň odhalit tajemství ve sklepě Erenova bývalého domu, které je nám naznačeno za pomoci mysteriózních flashbacků. Ale pak přijdou titáni a zemře spousta dalších postav. Pravděpodobně je to stále se opakující, neměnný cyklus a měli bychom si zvyknout, ale bolí to pokaždé.

Shrnutí děje.

K hudebnímu doprovodu snad jen - SIE SIND DAS ESSEN UND WIR SIND DIE JÄGER.
Už dlouho jsem neslyšela tak dobré openingy; většina anime se snaží o chytlavost, ale ve finále se to velmi rychle oposlouchá. Shingeki no Kyojin je v tomto ohledu unikát a rozhodně doporučuju nepřeskakovat úvodních pár minut.

Kresba v Shingeki no Kyojin je hodně dobrá - a někdy taky ne -, zvlášť u soubojů. Není to jen o podvazcích, 3DMG je úžasná věc a je radost pohledět na jeho využití v akci. Občas tam jsou - pro mangu a anime ostatně typické - krapítek zvláštní výrazy - příklad 1, příklad 2 - ale souboje to vynahradí a aspoň se zasmějete.
Na druhou stranu, potom tam jsou titáni. Předpokládám, že kreslení titánů je skvělé odreagování proti stresu, frustraci a depresím. Pak vznikají krásné věci jako moe titán, těhotný titán, late-for-anime-school titán, Freddie Mercury, Iron Man nebo opice.
Cosplay je rovněž fenomenální a zaslouží si následující ukázku.
/Jednou jsme tohle nechali hrát v Elektroworldu a utekli. Nostalgie./

Slíbila jsem si, že v recenzích nebudu spoilerovat a jsem si jista, že je lepší, když si některá ze šokujících odhalení udrží moment překvapení. Ale čekejte spoustu krve, slz, dalších titan shifterů a plot twistů.
Anime je, i před poněkud odstrašující stav fandomu, dobré. Narozdíl od mangy sice občas zbytečně upravuje některé scény a z nepochopitelných důvodů sexualizuje titány, ale jinak je to velmi přesná adaptace hodná sledování. Občas hodně protahuje, ale je to mnohem lepší než v první sérii začínat nový arc a pořádně ho nedokončit. Anime má zatím pětadvacet dílů a pevně doufáme v brzkou druhou řadu, mangy zatím vyšlo přibližně padesát kapitol a vychází jednou měsíčně.

10/10 would recommend.
A titáni jsou kakkoi desu desu.

Bonus.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 nee-chan nee-chan | 17. října 2013 v 21:43 | Reagovat

Myslím, že jsem ani o tom druhým plakátu nevěděla. Hmm. A musíš udělat recenzi na velmi heterosexuální a vášnivé plavací anime. #rly #umust #ichooseyou
Also hoď příště linky do novýho okna, je to přehlednější.
A taky sem přidej cosplaye, zmínku si rozhodně zaslouží reika a real commander handsome. A možná ještě ten jeden, který slučuje commander handsome a jeana.

2 Pal Pal | Web | 18. října 2013 v 19:11 | Reagovat

nee-chan > Děkuji ti za komentář, drahý bratře. Recenze na swimming anime někdy v budoucnu snad bude, ale víš, jak je to u mne s frekvencí psaní na blogísek.
Ok & promiň, nedošlo mi, že na mobilu to půjde špatně. :>
Cosplaye jsou ta dobrá část fandomu, ta, kterou se Shingeki může bez starosti prezentovat. Ve své recenzi mluvím tedy zásadně pouze o cosplayi Colossal Titan.

3 Sakura Minamino / Tweedledee Sakura Minamino / Tweedledee | E-mail | Web | 19. října 2013 v 10:08 | Reagovat

Rozkoukala jsem to, pak jsem přestala, neb nastalo hodně blbý období a tohle vážně nepomáhalo, ale já se k tomu někdy vrátím, až ten humbuk ustane. Ovšem za vrcholný cosplay stejnak beru dvě Colossal Titána a koní hlavu v loli šatech :'D

4 Pal Pal | Web | 19. října 2013 v 21:12 | Reagovat

Sakura Minamino > Rozhodně někdy SnK dokoukej, stojí to za to. Also, nebyl by někde link na onen vrcholný cosplay? Zní to epicky C:

5 Skullka Nika Elricová Skullka Nika Elricová | E-mail | Web | 26. října 2013 v 15:16 | Reagovat

Prázdniny, moje řeč. Taky předstírám, že školička neexistuje. Na druhou stranu já teď předstírám i to, že během nich nemusím vyrábět cosplay, hahaha.
Ta recenze je úplně žůžo, taky bych to měla dokoukat, ale já právě nějak zanedbávám i KHR a to je u mě co říct, a za všechno může ta manga o teplejch volejbalistech. :'D
Also doufám, že tvá noha už se má líp než jak jsi posledně psala. C: (Na můj špatný kotník stačí trošku blbě došlápnout a už se od září asi po třetí můžu vsázet, jestli to přejde samo nebo ne. :'D)

6 Pal Pal | Web | 26. října 2013 v 20:59 | Reagovat

Skullka > Školička byla vždycky jen iluzí. Není reálná a vše její existence v našich myslích je pouze chybou v matrixu. Nebo si to aspoň můžeme namlouvat. (Ale cosplay určitě zvládneš a bude to sugoi.)
Děkuju! C: Also, to už je i manga o teplých volejbalistech?
Well, noha mi zatím neupadla a zvládla jsem lekci tanečních a hodinu tělocviku, takže se to asi lepší. c:

7 Skullka Nika Elricová Skullka Nika Elricová | E-mail | Web | 29. října 2013 v 2:35 | Reagovat

[6]: Určitě. (Hahaha. Právě jdu psát článeček o tom, jak jsem patlala dneska. Pro pobavení všech.)
Tak to je dobře. :'D

8 Pal Pal | Web | 29. října 2013 v 19:51 | Reagovat

Skullka > Yay, článeček! Konečně mám to číst cc:

9 Tai Todd Tai Todd | Web | 9. ledna 2015 v 13:44 | Reagovat

Tohle anime jsem zhltla tak rychle, jak to jen šlo a fanaticky si i pořídila sběratelskou figurku :D Pro mě, jedno z nejlepších anime, co v poslední době vyšlo.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama